Agnezja uzębienia to patologia dotycząca niedorozwoju jednego lub kilku zębów albo niewykształcenie embrionalnej struktury, z której formuje się ząb: zarodek zębowy.
Niewykształcenie zarodka zębowego (agnezja) może być spowodowana wadą genetyczną lub zahamowaniem zewnętrznymi czynnikami (traumy, infekcje, niedostatki żywnościowe) lub wewnętrznymi (patologie neuroendokrenne). Agnezja jest przeciwstawnością hiperdoncji(zwiększenia liczby zębów).
Przyczyny: agnezje wielokrotne mogą mieć złożone symptomy, mniej lub bardziej poważne, dotyczące różnych organw, które mają wspólne pochodzenie z te samej tkanki embrionalnej. Z agnezją uzębienia mogą łączyć się wady o wymiarach i formach innyc zębów i opóźnień w wyrzynaniu się zębów. Te wady mogą pojawiać się pośród członków rodziny osoby cierpiącej na agenezję.Dziedziczność anomalii zależy od złożonego systemu przypisanych genów, ktrzy kontrolują uzębienie: formę i rozmiar, obecność lub brak zęba.Nie należy więc dziwić się, gdy brat chłopca z agnezją siekacza górnego ma ten sam ząb o niewielkich rozmiarach.
Diagnoza: jeśli dziecku wyrznął się nowy ząb i po 8-12 miesiącach nie pojawił się ten sam zębek z drugiej strony, można podejrzewać agnezję.
Ortodonta sformołuje pierwsze podejrzenie o agnezję, kiedy ujawni brak jednego lub kilku zębów. W celu pewnej diagnozy trzeba wykonać radiografię panoramiczną łuku zębowego, która pozwala na policzenie powstających zarodków zębowych w kościach żuchwy i zweryfikowanie ich rzeczywistego braku. W ustalaniu diagnozy agnezji trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka i okres mineralizacji zarodków zębowych.
Terapia: w terapii agnezji powinno się wziąć pod uwagę poszczeglne przypadki. Zalecane jest zasięgnięcie informacji u specjalisty, który ewentualnie będzie współpracował z właściwym działem Kliniki Pediatrycznej.