SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Agnezja
13 lutego 2009 --- Drukuj

Agnezja uzębienia to patologia dotycząca niedorozwoju jednego lub kilku zębów albo niewykształcenie embrionalnej struktury, z której formuje się ząb: zarodek zębowy.

Niewykształcenie zarodka zębowego (agnezja) może być spowodowana wadą genetyczną lub zahamowaniem zewnętrznymi czynnikami (traumy, infekcje, niedostatki żywnościowe) lub wewnętrznymi (patologie neuroendokrenne). Agnezja jest przeciwstawnością hiperdoncji(zwiększenia liczby zębów).

Agnezja wielokrotna

Przyczyny: agnezje wielokrotne mogą mieć złożone symptomy, mniej lub bardziej poważne, dotyczące różnych organw, które mają wspólne pochodzenie z te samej tkanki embrionalnej. Z agnezją uzębienia mogą łączyć się wady o wymiarach i formach innyc zębów i opóźnień w wyrzynaniu się zębów. Te wady mogą pojawiać się pośród członków rodziny osoby cierpiącej na agenezję.Dziedziczność anomalii zależy od złożonego systemu przypisanych genów, ktrzy kontrolują uzębienie: formę i rozmiar, obecność lub brak zęba.Nie należy więc dziwić się, gdy brat chłopca z agnezją siekacza górnego ma ten sam ząb o niewielkich rozmiarach.

Diagnoza: jeśli dziecku wyrznął się nowy ząb i po 8-12 miesiącach nie pojawił się ten sam zębek z drugiej strony, można podejrzewać agnezję.

Ortodonta sformołuje pierwsze podejrzenie o agnezję, kiedy ujawni brak jednego lub kilku zębów. W celu pewnej diagnozy trzeba wykonać radiografię panoramiczną łuku zębowego, która pozwala na policzenie powstających zarodków zębowych w kościach żuchwy i zweryfikowanie ich rzeczywistego braku. W ustalaniu diagnozy agnezji trzeba wziąć pod uwagę wiek dziecka i okres mineralizacji zarodków zębowych.

Terapia: w terapii agnezji powinno się wziąć pod uwagę poszczeglne przypadki. Zalecane jest zasięgnięcie informacji u specjalisty, który ewentualnie będzie współpracował z właściwym działem Kliniki Pediatrycznej.

Czytaj więcej o: agnezja |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X