SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Kleszcze atakują! - Borelioza może przyprawić o ból zębów
24 lutego 2021 --- Drukuj

Borelioza to wieloukładowa i wielonarządowa choroba wywoływana przez bakterie – krętki boreliozy, przenoszone przez zakażone kleszcze. Zwana jest chorobą z Lyme, ponieważ tam została po raz pierwszy zaobserwowana w latach 70. XX wieku.

Poza wieloma mniej bądź bardziej specyficznymi objawami mogą pojawiać się także symptomy ze strony twarzoczaszki i jamy ustnej. Osoby z boreliozą mogą odczuwać:

  • ból stawów skroniowo-żuchwowych;
  • ból głowy i zębów;
  • nerwobóle.

Borelioza, neuropatia i ból zęba

Neuropatie w okolicy ustno-twarzowej spowodowane przez boreliozę mogą być odczuwane jako:

  • drętwienie, kłucie, mrowienie;
  • ostry, kłujący, pulsujący lub piekący ból, który może naśladować ból zębów. Ból ten jest tak podobny do bólu zęba, że może skłonić chorego do wizyty u dentysty.

Ból w okolicy ustno-twarzowej nie jest rzadkim objawem choroby z Lyme, ale problemem pozostaje umiejętność skojarzenia dolegliwości z ukąszeniem przez kleszcza.

Stomatolodzy powinni wiedzieć, jak borelioza może objawiać się w jamie ustnej i odgrywają ważną rolę we wczesnym diagnozowaniu choroby. Szczególnie istotna jest diagnostyka różnicowa, dzięki której w oparciu o wyniki wywiadu i badań laboratoryjnych oraz obrazowych można potwierdzić bądź wykluczyć istnienie źródła neuropatii lub bólu zęba w przyzębiu czy tkankach okołowierzchołkowych zęba. Jednak w sytuacji, kiedy nie ma możliwości stwierdzenia wyraźnego związku dolegliwości ze strony jamy ustnej z ukąszeniem przez kleszcza, szczególnie takim, które miało miejsce wiele miesięcy wcześniej, wówczas zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości może być trudne. Tymczasem błędna bądź późna diagnoza może mieć dalekosiężne skutki dla zdrowia pacjenta, ponieważ borelioza może być również śmiertelna. Z tego powodu każdy niepokojący objaw ze strony jamy ustnej powinien być konsultowany z dentystą – szczególnie, gdy pojawia się po ukąszeniu kleszcza.

Sezon na kleszcze oficjalnie rozpoczyna się w kwietniu, ale warto pamiętać, że te pajęczaki są aktywne przez cały rok. Wystarczy, że temperatura na dworze przekroczy 4 stopnie Celsjusza, a zaczynają się przemieszczać i atakować ofiary.

Źródło: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0099239920304015

Czytaj więcej o: ból zęba | borelioza | choroba z Lyme | kleszcze | neuropatia |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X