Borelioza to wieloukładowa i wielonarządowa choroba wywoływana przez bakterie – krętki boreliozy, przenoszone przez zakażone kleszcze. Zwana jest chorobą z Lyme, ponieważ tam została po raz pierwszy zaobserwowana w latach 70. XX wieku.
Poza wieloma mniej bądź bardziej specyficznymi objawami mogą pojawiać się także symptomy ze strony twarzoczaszki i jamy ustnej. Osoby z boreliozą mogą odczuwać:
Neuropatie w okolicy ustno-twarzowej spowodowane przez boreliozę mogą być odczuwane jako:
Ból w okolicy ustno-twarzowej nie jest rzadkim objawem choroby z Lyme, ale problemem pozostaje umiejętność skojarzenia dolegliwości z ukąszeniem przez kleszcza.
Stomatolodzy powinni wiedzieć, jak borelioza może objawiać się w jamie ustnej i odgrywają ważną rolę we wczesnym diagnozowaniu choroby. Szczególnie istotna jest diagnostyka różnicowa, dzięki której w oparciu o wyniki wywiadu i badań laboratoryjnych oraz obrazowych można potwierdzić bądź wykluczyć istnienie źródła neuropatii lub bólu zęba w przyzębiu czy tkankach okołowierzchołkowych zęba. Jednak w sytuacji, kiedy nie ma możliwości stwierdzenia wyraźnego związku dolegliwości ze strony jamy ustnej z ukąszeniem przez kleszcza, szczególnie takim, które miało miejsce wiele miesięcy wcześniej, wówczas zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości może być trudne. Tymczasem błędna bądź późna diagnoza może mieć dalekosiężne skutki dla zdrowia pacjenta, ponieważ borelioza może być również śmiertelna. Z tego powodu każdy niepokojący objaw ze strony jamy ustnej powinien być konsultowany z dentystą – szczególnie, gdy pojawia się po ukąszeniu kleszcza.
Sezon na kleszcze oficjalnie rozpoczyna się w kwietniu, ale warto pamiętać, że te pajęczaki są aktywne przez cały rok. Wystarczy, że temperatura na dworze przekroczy 4 stopnie Celsjusza, a zaczynają się przemieszczać i atakować ofiary.
Źródło: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0099239920304015