SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Implanty
24 czerwca 2009 --- Drukuj

Implanty to w chwili obecnej najbardziej komfortowy sposób uzupełnienia brakującego uzębienia. Metoda ta może być stosowna zarówno przy pojedynczych brakach, jak również w przypadku całkowitego bezzębia.

Implant najczęściej występuje pod postacią wkrętu wykonanego z tytanu. Tytan w procesie osteointegracji zespala się z tkanką pacjenta – tytanowa śruba musi mieć odpowiedni kształt i powierzchnię. Metody stosowane w nowoczesnej stomatologii umożliwiają wszczepienie implantu nawet podczas jednego zabiegu.

Przygotowanie do wszczepienia implantu – pełna diagnostyka

Wykonanie pantomografii – badanie stanu kości to podstawa działań przed implantacyjnych. W chwili obecnej stomatolodzy dysponują różnego rodzaju instrumentarium medycznym ułatwiającym i umożliwiającym przeszczep kości – na przykład Piezosurgery, dzięki któremu cięcie kości odbywa się bez uszkadzania tkanek miękkich. 

Ocena: błon śluzowych, stan zgryzu, istniejącej próchnicy, dna zatoki szczękowej, jamy nosowej, kanałów nerwów. W wypadku, kiedy pacjent dysponuje małą ilością kości stosuje się również tomografię komputerową oraz RVG, czyli radiowizjografią śródzabiegową.

Przeciwwskazania

Każda metoda, w której dochodzi do jakiekolwiek ingerencji w ludzką tkankę posiada pewne ograniczenia. Implantów nie można wszczepiać osobom z:
• nieustabilizowaną cukrzycą
• chorobami nowotworowymi
• chorobami krwi
• ze stwierdzoną osteoporozą
  …..a także: 
• osobom w młodym wieku, gdy ich tkanka kostna jeszcze się rozrasta

Przebieg zabiegu

Najczęściej zabieg wszczepiania implantów odbywa się w dwóch etapach:
Pierwszy to część chirurgiczna, podczas której do szczęki lub żuchwy w miejsce, gdzie kiedyś był korzeń zęba wprowadzana jest tytanowa śruba (implant) o odpowiedniej długości i grubości. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, miejsce wszczepu jest zszywane – po dwóch tygodniach następuje zdjęcie szwów. Implant wrasta przez 3 do 6 miesięcy. 

Po tym okresie, w znieczuleniu miejscowym, następuje odsłonięcie implantu – zostaje założona tzw. śruba gojąca – proces gojenia trwa 14 dni. Podczas wszelkich działań związanych z nacinaniem tkanki pacjent otrzymuje zapobiegawczo antybiotyk.

Drugi etap to część protetyczna – tu działania są różne. Przy uzupełnieniu jednego (dwóch czy trzech zębów) pobiera się wycisk protetyczny i na jego podstawie jest budowana tudzież tworzona korona, która zostaje wkręcona do wnętrza implantu.

Przy większej ilości brakujących zębów lub całkowitym bezzębiu można na odpowiedniej ilości implantów (w bezzębiu na 4/6 w łuku) odbudować zęby w formie mostów protetycznych lub protezy mocowanej na implantach.
Poszczególne gabinety oferują różne rozwiązania, a także trwają prace nad udoskonaleniem tej metody protetycznej – powoli wprowadzana jest implantacja jednoetapowa.

Czytaj pełny tekst o implantologii w naszym portalu: Implanty wszystko co warto wiedzieć

Czytaj więcej o: implantologia | implanty | protetyka | Stomatologia | zabieg |

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro mogą Cię boleć zęby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X