Chirurgia szczękowo – twarzowa to specjalizacja zajmująca się przede wszystkim twarzoczaszką i jej okolicami.
Jest to specjalizacja interdyscyplinarna – łączy się z laryngologią, okulistyką i neurochirurgią. Najczęściej podczas zabiegów konieczna jest obecność neurochirurgów.
• Złamania kości szczęk – leczenie
• Chirurgiczne leczenie kości twarzoczaszki
• Leczenie rozszczepu podniebienia
• Nacinanie i drenowanie (usuwanie ropy) ropni
• Usuwanie wszelkiego rodzaju torbieli umiejscowionych w okolicach szczęk, w jamie ustnej
• Operacyjne leczenie zmian nowotworowych wargi, szczęki, żuchwy, ślinianek wraz z usuwaniem węzłów chłonnych
• Rekonstrukcja twarzy – tkanek miękkich, żuchwy, szczęki czy oczodołów
• Złamanie podstawy czaszki – leczenie
• Krwiaki wewnątrzczaszkowe
• Złamaniami podstawy czaszki
• Wady wrodzone typu: progenia (wysunięcie żuchwy do przodu), laterogenią (przesunięcie żuchwy do boku), zgryzem otwartym (zęby nie stykają się ze sobą), tyłożuchwie
Należy zwrócić uwagę, że wiele specjalistycznych operacji związanych z chirurgią szczękowo – twarzową jest ściśle powiązanych z laryngologią i neurochirurgią – bardzo często, gdy zabieg jest trudny specjaliści wspólnie stają przy stole operacyjnym.
Zdobycie specjalizacji w chirurgii stomatologicznej czy chirurgii szczękowo -twarzowej przebiega według ustalonych procedur (wspólnych dla wszystkich specjalizacji). Rozpoczęcie specjalizacji związane jest z zakończeniem stażu podyplomowego i zdaniu egzaminu LEP/L-DEP. Nie mniej jednak nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ liczba miejsc na poszczególne specjalizacje jest ogłaszana przez Ministra Zdrowia – miejsca te są przyznawane poszczególnym województwom – informacje są umieszczane na stronie MZ.
Lekarze o stomatolodzy przechodzą postępowanie kwalifikacyjne, które przeprowadza Oddział Doskonalenia Kadr Medycznych w dwóch terminach:
1. Od 1 marca do 31 marca – wnioski można składać do 28 lutego
2. Od 1 października do 31 października – wnioski można składać do 30 września
Lekarz składający wniosek musi dołączyć do niego wymagane dokumenty: oryginały lub kopie potwierdzone przez notariusza, Okręgową Izbę Lekarską, Centrum Zdrowia Publicznego – lub po okazaniu oryginałów w Oddziale Doskonalenia Medycznego, gdzie będzie składany wniosek.
Lekarz może według obecnego stanu prawnego zdobywać tylko jedną specjalizację – składa nawet oświadczenie, że złożył papiery o rozpoczęcie specjalizacji tylko w jednej dziedzinie.
Kwalifikacja kandydata ma charakter konkursowy. Punkty można otrzymać za:
• Egzamin z LEP/L-DEP
• Z egzaminu specjalizacyjnego
• Za oceny w czasie studiów
• Za rozmowę kwalifikacyjną
Skierowanie na specjalizację otrzymuje się odpowiednio: do 15 kwietnia i do 15 listopada. Lekarze ubiegający się mogą sprawdzić, czy się zakwalifikowali do odbycia specjalizacji w Oddziale Szkolenia Kadr Medycznych lub w Wydziale Zdrowia. Z kolei wszyscy ci, którzy się nie zakwalifikowali mogą się odwoływać do wojewody w ciągu 14 dni od postępowania kwalifikacyjnego.
Po zaliczeniu szkolenia specjalizacyjnego ( poświadcza to kierownik specjalizacji) lekarz stomatologii musi złożyć dokumenty i wniosek o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego – do 31 grudnia lub 31 lipca – termin nie może przekroczyć 12 miesięcy od dnia zaliczenia szkolenia specjalizacyjnego.
Komentarzy: 4
Mam pytanie: czy aby ubiegac się o dostanie się na specjalizację szczękowo-twarzową trzeba byc absolwentem zarówno wydziału lekraskiego jak i lekarsko-dentystycznego? Jeśli tak to czy trzeba zdac LEP oraz LDEP. Proszę o ewentualną odpowiedź na maila. To dla mnie bardzo ważne bo jestem zainteresowana tą specjalizacją. (Obecnie jestem na drugim roku lek)
absolwentem stomy i LDEP 🙂
lek i stoma mają inne specjalizacje ponieważ to różne kierunki
co do egzaminów to LEP – lekarski egz. państw. a LDEP lekarsko dentystyczny egz. państw. są to różne egzaminy i nie trzeba mieć obu dla specjalizacji ;D:)
Możesz iść na chirurgię szczękowo-twarzową także po lekarski. U mnie na szczękówce są ludzie po lekarskim – no chyba że coś się zmieniło po ty, jak dostali się na specjalizację. A najlepiej będzie, jak zadzwonisz tam, gdzie składa się papiery na specjalizację.
ty ten zabieg boli