SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
4
Rodzaje specjalizacji stomatologicznych: chirurgia szczękowo-twarzowa
20 czerwca 2009 --- Drukuj

Chirurgia szczękowo – twarzowa to specjalizacja zajmująca się przede wszystkim twarzoczaszką i jej okolicami.

Jest to specjalizacja interdyscyplinarna – łączy się z laryngologią, okulistyką i neurochirurgią. Najczęściej podczas zabiegów konieczna jest obecność neurochirurgów.

Chirurgia szczękowo – twarzowa zajmuje się:

• Złamania kości szczęk – leczenie 
• Chirurgiczne leczenie kości twarzoczaszki
• Leczenie rozszczepu podniebienia
• Nacinanie i drenowanie (usuwanie ropy) ropni
• Usuwanie wszelkiego rodzaju torbieli umiejscowionych w okolicach szczęk, w jamie ustnej
• Operacyjne leczenie zmian nowotworowych wargi, szczęki, żuchwy, ślinianek wraz z usuwaniem węzłów chłonnych
• Rekonstrukcja twarzy – tkanek miękkich, żuchwy, szczęki czy oczodołów
• Złamanie podstawy czaszki – leczenie 
• Krwiaki wewnątrzczaszkowe
• Złamaniami podstawy czaszki
• Wady wrodzone typu: progenia (wysunięcie żuchwy do przodu), laterogenią (przesunięcie żuchwy do boku), zgryzem otwartym (zęby nie stykają się ze sobą), tyłożuchwie

Zdobywanie specjalizacji medycznej:


Należy zwrócić uwagę, że wiele specjalistycznych operacji związanych z chirurgią szczękowo – twarzową jest ściśle powiązanych z laryngologią i neurochirurgią – bardzo często, gdy zabieg jest trudny specjaliści wspólnie stają przy stole operacyjnym.  

Zdobycie specjalizacji w chirurgii stomatologicznej czy chirurgii szczękowo -twarzowej przebiega według ustalonych procedur (wspólnych dla wszystkich specjalizacji). Rozpoczęcie specjalizacji związane jest z zakończeniem stażu podyplomowego i zdaniu egzaminu LEP/L-DEP. Nie mniej jednak nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ liczba miejsc na poszczególne specjalizacje jest ogłaszana przez Ministra Zdrowia – miejsca te są przyznawane poszczególnym województwom – informacje są umieszczane na stronie MZ.

Lekarze o stomatolodzy przechodzą postępowanie kwalifikacyjne, które przeprowadza Oddział Doskonalenia Kadr Medycznych w dwóch terminach:
1. Od 1 marca do 31 marca – wnioski można składać do 28 lutego
2. Od 1 października do 31 października – wnioski można składać do 30 września
   

Lekarz składający wniosek musi dołączyć do niego wymagane dokumenty: oryginały lub kopie potwierdzone przez notariusza, Okręgową Izbę Lekarską, Centrum Zdrowia Publicznego – lub po okazaniu oryginałów w Oddziale Doskonalenia Medycznego, gdzie będzie składany wniosek.

Lekarz może według obecnego stanu prawnego zdobywać tylko jedną specjalizację – składa nawet oświadczenie, że złożył papiery o rozpoczęcie specjalizacji tylko w jednej dziedzinie.

Kwalifikacja kandydata ma charakter konkursowy. Punkty można otrzymać za:
• Egzamin z LEP/L-DEP
• Z egzaminu specjalizacyjnego 
• Za oceny w czasie studiów
• Za rozmowę kwalifikacyjną

Skierowanie na specjalizację otrzymuje się odpowiednio: do 15 kwietnia i do 15 listopada. Lekarze ubiegający się mogą sprawdzić, czy się zakwalifikowali do odbycia specjalizacji w Oddziale Szkolenia Kadr Medycznych lub w Wydziale Zdrowia. Z kolei wszyscy ci, którzy się nie zakwalifikowali mogą się odwoływać do wojewody w ciągu 14 dni od postępowania kwalifikacyjnego. 

Po zaliczeniu szkolenia specjalizacyjnego ( poświadcza to kierownik specjalizacji) lekarz stomatologii musi złożyć dokumenty i wniosek o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego – do 31 grudnia lub 31 lipca – termin nie może przekroczyć 12 miesięcy od dnia zaliczenia szkolenia specjalizacyjnego.

Komentarzy: 4

blank
Dodano 13.01.2010

Mam pytanie: czy aby ubiegac się o dostanie się na specjalizację szczękowo-twarzową trzeba byc absolwentem zarówno wydziału lekraskiego jak i lekarsko-dentystycznego? Jeśli tak to czy trzeba zdac LEP oraz LDEP. Proszę o ewentualną odpowiedź na maila. To dla mnie bardzo ważne bo jestem zainteresowana tą specjalizacją. (Obecnie jestem na drugim roku lek)

blank
Dodano 29.03.2010

absolwentem stomy i LDEP 🙂
lek i stoma mają inne specjalizacje ponieważ to różne kierunki
co do egzaminów to LEP – lekarski egz. państw. a LDEP lekarsko dentystyczny egz. państw. są to różne egzaminy i nie trzeba mieć obu dla specjalizacji ;D:)

blank
Dodano 06.09.2010

Możesz iść na chirurgię szczękowo-twarzową także po lekarski. U mnie na szczękówce są ludzie po lekarskim – no chyba że coś się zmieniło po ty, jak dostali się na specjalizację. A najlepiej będzie, jak zadzwonisz tam, gdzie składa się papiery na specjalizację.

blank
Dodano 05.02.2013

ty ten zabieg boli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • 80% ludzi nie jest zadowolona ze swojego uśmiechu.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X