Używanie e-papierosów nie jest ani nieszkodliwe, ani mniej szkodliwe dla przyzębia niż palenie tradycyjnych papierosów – potwierdziło to badanie przeprowadzone w USA. Okazało się, że wystarczy zaledwie 6 miesięcy korzystania z e-papierosów i papierosów tradycyjnych, aby stan zdrowia przyzębia znacznie się pogorszył. Wyniki dla obu badanych grup były podobne.
Różnice w stanie zdrowia przyzębia, jakie uzyskano we wspomnianym badaniu, porównując dane z początku eksperymentu z wynikami przeglądu jamy ustnej przeprowadzonego na zakończenie okresu obserwacji, jednoznacznie wskazały, że wzrost zachorowalności na ciężką chorobę przyzębia był znacznie wyższy u użytkowników e-papierosów i palaczy tradycyjnych wyrobów tytoniowych niż u osób niepalących.
Palenie tytoniu i używanie e-papierosów to dwa główne zagrożenia dla zdrowia przyzębia, ponieważ palenie zmienia mikrobiom jamy ustnej i odpowiedź immunologiczną gospodarza. Zakłócenie równowagi w mikrobiomie jamy ustnej może prowadzić do dysbiozy i wzrostu liczebności mikroorganizmów patogennych, m.in. odpowiedzialnych za choroby przyzębia. Tkanka jamy ustnej staje się wrażliwa i podatna na choroby, takie jak na przykład leukoplakia, kandydoza, zapalenia jamy ustnej.
E-papierosy długo reklamowano jako bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Okazało się to nieprawdą. Aerozol z e-papierosa zawiera wiele niebezpiecznych związków dla zdrowia jamy ustnej a także innych tkanek. To m.in. nitrozoaminy, aldehydy, metale i lotne związki organiczne. Ponieważ popularność e-papierosów rośnie, trzeba zdawać sobie sprawę z ich szkodliwości.
Z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób przedstawionych na dzień 25 lutego 2020 roku, wynika, że odnotowano aż 2668 przypadków hospitalizacji z powodu używania e-papierosów, 83 przypadki urazów płuc lub zgonów. Aż 15% pacjentów było w wieku poniżej 18 lat, natomiast 37% pacjentów miało 18-24 lata. Wyniki te są bardzo niepokojące, ponieważ wskazują, że użytkowanie e-papierosów w bardzo wysokim stopniu negatywnie wpływa na osoby młode i bardzo młode.
Źródło: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.21.21250255v1.full.pdf