Dentofobia to rodzaj nerwicy lękowej, która blokuje chorych przed wizytami u dentysty. Stomatolodzy, próbując pomóc pacjentom, stosują różne metody uspokajające, wśród których znajdziemy między innymi aromaterapię czy muzykoterapię. W amerykańskich klinikach coraz modniejsza staje się także dogoterapia.
Pozytywny wpływ kontaktu ludzi ze zwierzętami, takimi jak psy, znany jest nie od dziś. Nawet Międzynarodowa Organizacja Zdrowia od lat oficjalnie uznaje dogoterapię jako formę terapii kontaktowej, wykazującej dobre rezultaty w łagodzeniu bólu, strachu, ale także we wspomaganiu psychoterapii czy rehabilitacji. Dogoterapia często stosowana jest w przypadku małych pacjentów, ale równie dobrze sprawdza się w geriatrii oraz u osób dorosłych.
Psy coraz częściej napotkać można także w amerykańskich prywatnych klinikach dentystycznych przeznaczonych dla dzieci. Jedna z nich – Golden Pediatric Dentistry & Orthodontics – prowadzona jest przez doktora Alana Goldena, który przyznaje, że jego czworonożny pracownik osiąga doskonałe rezultaty w uspokajaniu małych pacjentów przez zabiegami stomatologicznymi. Wielu właścicieli klinik umieszcza także w swoich poczekalniach papugi, kanarki albo akwaria z rybkami.
Wbrew pozorom, nie każdy pies wykazuje taką samą skuteczność w ramach dogoterapii. Najlepsze rezultaty odnoszą terapeutyczne psy dentystyczne, czyli psy odpowiednio przeszkolone do pracy z pacjentami. Istotny jest także sam wybór psa do szkolenia, bowiem terapeutyczny czworonóg nie może należeć do rasy agresywnej ani wywołującej dolegliwości u osób cierpiących na alergie.
Pomysł zastosowania terapeutycznych walorów dogoterapii w stomatologii znalazł uznanie największego amerykańskiego stowarzyszenia dentystycznego ADA (American Dental Association). Na swojej stronie internetowej zachęca ono do praktykowania dogoterapii w stomatologii i zamieszcza adresy ośrodków działających w obszarze tresury psów terapeutycznych.
Wszystko wskazuje na to, że dogoterapia stanie się coraz częściej praktykowaną formą łagodzenia strachu przed dentystą. Niewykluczone, że w przyszłości terapeutyczne psy będzie można spotykać także w polskich gabinetach stomatologicznych, jeśli tylko uregulowane zostaną względy sanepidowskie.