SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
4
Dentofobia
23 czerwca 2009 --- Drukuj

Dentofobia jest jedną z fobii współczesnego świata, która jednak narodziła się najprawdopodobniej w chwili, kiedy to pierwszy człowiek skorzystał z pomocy drugiego w celu wyeliminowania tudzież pozbycia się bolącego zęba.

Dentofobię da się pokonać!

W głowie osoby ogarniętej tą fobią najczęściej następują skojarzenia powiązane z niemiłymi i/lub traumatycznymi sytuacjami, które albo miały swoje miejsce podczas poprzednich wizyt u stomatologa albo osoba taka zna je z opowieści. Współcześnie bolesne zabiegi stomatologiczne należą do zamierzchłej przeszłości, ponieważ każdy zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Bardzo ważna jest pierwsza wizyta dziecka u dentysty – jeśli lekarz zadba o to, by przebiegła ona bez bólu i w miłej atmosferze, dziecko nie będzie zagrożone dentofobią, gdyż gabinet stomatologiczny nie będzie się mu kojarzył z bólem i cierpieniem.

Jak ułatwić pacjentowi pokonanie własnego strach

• W poczekalni powinny być plakaty i ulotki informujące, że tutejsi lekarze wszystkie zabiegi wykonują bezboleśnie – zapewni to komfort psychiczny pacjentom.
• Wystrój zarówno gabinetu jak i poczekalni winien być utrzymany w ciepłych kolorach, wskazane są obrazy i kwiaty, oraz sącząca się spokojna i relaksująca muzyka.
• Strój lekarza, a także wszystkich jego pomocników nie powinien być w kolorze białym, gdyż takie kitle mogą budzić lęk u pacjentów.
• Można zastosować, jako znieczulenie podtlenek azotu, zwany popularnie gazem rozweselającym.

Najważniejsze!

Lekarz powinien mieć bardzo dobre, pozytywne nastawienie do pacjenta, przed zabiegiem porozmawiać o rzeczach zupełnie obojętnych niekoniecznie związanych z zabiegiem.

Lekarz powinien zapytać pacjenta o jego obawy i lęki związane z wizytą – omijanie tematu wcale nie polepsza stanu pacjenta, a wręcz odwrotnie może on wpaść w panikę. Pomijając dentofobię wymagającą leczenia psychiatrycznego w innych przypadkach wyjaśnienie, co lekarz zrobi, jakie zastosuje znieczulenie żeby nie bolało dobrze wpłynie na kondycję psychiczną pacjenta.
Pacjentom bojącym się każdego nawet najmniejszego bólu należy przed właściwym znieczuleniem znieczulić miejsce wstrzyknięcia leku (np. żelem) – na pewno pomoże to w przełamaniu lęku.
Czasami pacjent jest wrażliwy nawet na dźwięk pracującego wiertła – można go zminimalizować proponując pacjentowi np. założenie słuchawek i odsłuchiwanie jego ulubionej muzyki w trakcie wykonywania zabiegu – jest to niewielki koszt w wyposażeniu gabinetu.

Alternatywa

Pacjent, którego dentofobia jest bardzo rozwinięta i zaawansowana powinien być leczony metodami alternatywnymi – najbardziej wskazana jest abrazja powietrzna z użyciem tlenku glinu – technika bez użycia tradycyjnego wiertła, bezbolesna – niestety nierefundowana.

Komentarzy: 4

blank
Dodano 03.01.2011

ja strasznie boje się dentysty boli mnie brzuch trzęsą mi się ręce i chce mi się plakać boje się bólu odglosów nażędzi i zapachu

blank
Dodano 20.05.2011

Witam,ja takze strasznie sie boje,a takiego lekarza stomatologa znależć to naprawde wielki problem,dzisiaj kazdy sie spieszy i chce zarobic jak najwiecej pieniedzy to tez podejscie do pacjeta jest takie a nie inne,gdybym znalazla takiego stomatologa napewno moje wizyty bylyby przyjemnoscia,niewiem jak to bedzie dalej:((

blank
Dodano 22.06.2011

co zrobić z dentofobiom?

blank
Dodano 12.04.2014

Mam dentofobię i to silną. cała się trzęsę i po-prostu beczę jak dziecko. wstyd jak cholera ale to mnie przerasta. nabawiłam się stanu zapalnego zęba. cholerny ból. nie do wytrzymania. poszłam do dentysty bo nie mogłam wytrzymać. mam bardzo złe doświadczenia ap ropo poprzedniego dentysty. ale teraz z tym bólem poszłam do innej kliniki; STOMATOLOG ;ALEKSANDRA ROZMYSŁOWICZ ul. św. Wojciecha 10U/3 81-347 Gdynia.bardzo polecam panią stomatolog. jest bardzo miła spokojna i ma świetne podejście do takich ciężkich pacjentów. czuję że w tej klinice z leczeniem przez tą panią jestem w stanie się wyleczyć z dentofobi. mam nadzieję że pomogłam. nikomu nie życzę takiego bólu jaki przeszłam. im szybciej pójdziesz tym mniej zapłacisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X