Diastema to przestrzeń między zębami lub grupami zębów, którą stwierdza się u niektórych gatunków ssaków, w tym człowieka. Najczęściej występuje w uzębieniu w typie piknicznym, gdzie zęby są kanciaste, krótkie lub zaokrąglone i w kształcie trójkątów. W uzębieniu ludzkim diastema najczęściej pojawia się między górnymi siekaczami. O ile jednak u zwierząt jest zjawiskiem fizjologicznie prawidłowym, o tyle u człowieka uznawana jest za nieprawidłowość, stan patologiczny.
Pomimo że diastema powinna być postrzegana jako defekt estetyczny, w ostatnich latach pojawił się niezbyt zdrowy trend, który z przestrzeni między zębami uczynił rzecz modną.
Ponieważ w naszym gabinecie Dentysta.eu często spotykamy się z pytaniami o możliwość poszerzenia, jak i zwężenia diastemy, wyjaśniamy, co z nią zrobić i kiedy.
Diastema – skąd się bierze?
Diastema może być:
Diastema fizjologiczna jako jedyna nie wymaga leczenia, gdyż po wyrżnięciu się zębów stałych ulega samoistnemu zamknięciu. W większości przypadków jej istnienie jest wręcz powodem do zadowolenia, gdyż wyrastające zęby stałe mają wystarczającą ilość miejsca i mogą wyłaniać się z dziąseł, nie powodując stłoczeń w łuku. Stłoczenia są bowiem wstępem do rozwoju wady zgryzu. Powodem do zmartwienia mogłaby być jedynie diastema zbyt szeroka, która nie ulega zamknięciu po wyrżnięciu się zębów stałych.
Diastema – co z nią zrobić?
Zbyt szeroka diastema przyczynia się do poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Jej skutki to:
W stomatologii przyjmuje się, że leczeniu podlega diastema, której szerokość przekracza 2 mm i nie maleje po wyrżnięciu się wszystkich czterech stałych siekaczy. Oznacza to, że węższe diastemy można zamykać, ale nie trzeba, choć w każdym przypadku należy skonsultować się z dentystą, który w oparciu o indywidualne warunki panujące w jamie ustnej rozpatrzy wszystkie za i przeciw w kierunku zamknięcia diastemy albo pozostawienia jej w niezmienionym stanie.
Jak zmniejszyć lub zlikwidować diastemę?
Kiedy zapadnie decyzja o zamknięciu lub tylko zwężeniu diastemy, do dyspozycji są metody natychmiastowe lub wymagające czasu, oraz wymagające jedynie interwencji stomatologa lub ortodonty albo też leczenia zespołowego, w którym uczestniczą dentysta, ortodonta i chirurg.
Nieco dłużej trwa likwidacja diastemy z wykorzystaniem indywidualnie zaprojektowanych licówek albo mostu czy koron protetycznych – na jednej wizycie stomatolog pobiera wycisk. Na jego podstawie w laboratorium protetycznym technik tworzy licówki czy uzupełnienia protetyczne, które później dentysta zakłada na kolejnej wizycie.
Diastema – jak ją powiększyć?
Powiększenie szpary między siekaczami w szczęce można uzyskać, wykorzystując:
Ponieważ powiększenie diastemy wiąże się albo z nieodwracalną utratą szkliwa, albo z długotrwałym rozsuwaniem zębów przy pomocy sił wytwarzanych przez aparat ortodontyczny, decyzja o poszerzeniu szpary powinna być dobrze przemyślana.
I na koniec ważna uwaga: wszystkie zabiegi, jakie będą dotyczyć diastemy, wykonuje się tylko na zębach zdrowych, niezniszczonych próchnicą. Jeżeli zatem marzy się wam diastema albo jej zamknięcie, zacznijcie od leczenia zachowawczego w Dentysta.eu.
Komentarzy: 5
A co z diastemą która jest nabywana z wiekiem?
Bardzo interesujący temat warto przeczytać 😉
Najlepiej zoperować, od dawna mam kompleksy na tym punkcie.
Bardzo pomocny temat można się dużo dowiedzieć na ten temat 😉
Bardzo interesujący i pomocny artykuł warto się z nim zapoznac 😉