Rewolucja hormonalna, jaka przetacza się przez ciało kobiety w czasie ciąży, ma silny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Od lat wiadomo, że częściej występują stany zapalne dziąseł z powodu rozpulchnienia i tkliwości miękkich tkanek tego obszaru ciała. Teraz natomiast naukowcy z Norwegii udowodnili, że w jamie ustnej kobiet w ciąży znajduje się również więcej najgroźniejszych bakterii próchnicy – Streptococcus mutans.
Jednym z podstawowych czynników, który ma istotne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, jest ślina. Z przeprowadzonego w Norwegii badania wynika, że na właściwości śliny duży wpływ ma ciąża. Wskutek zmian we właściwościach śliny w jamie ustnej przyszłej mamy zmianie ulega mikrobiom – pojawia się więcej powodujących próchnicę bakterii S. mutans w porównaniu do kobiet nieciężarnych. Niemieccy badacze odkryli również, że u kobiet w ciąży pojawia się też stres oksydacyjny i zmniejsza się zdolność ochrony przed wolnymi rodnikami[1].
Badacze wzięli pod lupę właściwości śliny przyszłych mam i doszli do wniosku, że za powstanie warunków, które ułatwiają wzrost Streptococcus mutans, odpowiadają fizjologiczne zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży.
Ponieważ u kobiet ciężarnych zauważono także wzrost stresu oksydacyjnego i spadek zdolności antyoksydacyjnej, istnieje ryzyko częstszego pojawiania się stanów zapalnych. Związek ten wynika z faktu, że obniżenie zdolności antyutleniających śliny powoduje, że nie wszystkie wolne rodniki, jakie powstają w jamie ustnej, uda się zneutralizować. W rezultacie – pojawi się stres oksydacyjny. Ponieważ nadreaktywne wolne rodniki potrafią skutecznie uszkadzać błony komórkowe i DNA, w obrębie jamy ustnej mogą pojawiać się z większą częstością stany zapalne. To z kolei doprowadzi do obniżenia odporności w obszarze jamy ustnej i może sprzyjać wzmożonej kolonizacji przez bakterie próchnicy. W rezultacie splot tych zdarzeń może doprowadzać do gorszych warunków zdrowotnych w jamie ustnej u kobiet w ciąży w porównaniu z kobietami, które nie oczekują dziecka.
[Wiele informacji na temat związków ciąży ze zdrowiem jamy ustnej zamieściliśmy tutaj.]
[1]https://bmcoralhealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12903-020-01230-3