SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Ciąża to więcej bakterii próchnicy w jamie ustnej
9 września 2020 --- Drukuj

Rewolucja hormonalna, jaka przetacza się przez ciało kobiety w czasie ciąży, ma silny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Od lat wiadomo, że częściej występują stany zapalne dziąseł z powodu rozpulchnienia i tkliwości miękkich tkanek tego obszaru ciała. Teraz natomiast naukowcy z Norwegii udowodnili, że w jamie ustnej kobiet w ciąży znajduje się również więcej najgroźniejszych bakterii próchnicy – Streptococcus mutans.

Jednym z podstawowych czynników, który ma istotne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, jest ślina. Z przeprowadzonego w Norwegii badania wynika, że na właściwości śliny duży wpływ ma ciąża. Wskutek zmian we właściwościach śliny w jamie ustnej przyszłej mamy zmianie ulega mikrobiom – pojawia się więcej powodujących próchnicę bakterii S. mutans w porównaniu do kobiet nieciężarnych. Niemieccy badacze odkryli również, że u kobiet w ciąży pojawia się też stres oksydacyjny i zmniejsza się zdolność ochrony przed wolnymi rodnikami[1].

Jak ciąża sprzyja chorobom jamy ustnej?

Badacze wzięli pod lupę właściwości śliny przyszłych mam i doszli do wniosku, że za powstanie warunków, które ułatwiają wzrost Streptococcus mutans, odpowiadają fizjologiczne zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży.

Ponieważ u kobiet ciężarnych zauważono także wzrost stresu oksydacyjnego i spadek zdolności antyoksydacyjnej, istnieje ryzyko częstszego pojawiania się stanów zapalnych. Związek ten wynika z faktu, że obniżenie zdolności antyutleniających śliny powoduje, że nie wszystkie wolne rodniki, jakie powstają w jamie ustnej, uda się zneutralizować. W rezultacie – pojawi się stres oksydacyjny. Ponieważ nadreaktywne wolne rodniki potrafią skutecznie uszkadzać błony komórkowe i DNA, w obrębie jamy ustnej mogą pojawiać się z większą częstością stany zapalne. To z kolei doprowadzi do obniżenia odporności w obszarze jamy ustnej i może sprzyjać wzmożonej kolonizacji przez bakterie próchnicy. W rezultacie splot tych zdarzeń może doprowadzać do gorszych warunków zdrowotnych w jamie ustnej u kobiet w ciąży w porównaniu z kobietami, które nie oczekują dziecka.

[Wiele informacji na temat związków ciąży ze zdrowiem jamy ustnej zamieściliśmy tutaj.]

[1]https://bmcoralhealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12903-020-01230-3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X