Szkło bioaktywne to jeden z wielu materiałów wykazujących aktywność chemiczno-biologiczną po kontakcie z tkankami i płynami fizjologicznymi, np. śliną czy krwią. Materiałów bioaktywnych jest wiele, ale to właśnie szkła bioaktywne z uwagi na swoje właściwości biologiczne, mechaniczne, fizykochemiczne znalazły szczególnie szerokie zastosowanie w stomatologii terapeutycznej i w spersonalizowanym leczeniu dentystycznym.
Fenomen skuteczności działania szkła bioaktywnego wynika z procesów chemiczno-biologicznych zachodzących na granicy pomiędzy tkanką a tym biomateriałem. Tam właśnie, w tzw. obszarze kontaktu, dochodzi do powstania specyficznej odpowiedzi biologicznej – zewnątrzkomórkowej lub wewnątrzkomórkowej na chemiczną aktywność szkła zainicjowaną kontaktem z płynami fizjologicznymi. Przekłada się to na funkcjonowanie tkanki, z którą sąsiaduje szkło bioaktywne. Aktywność komórki może ulec zmianie nieraz już od poziomu DNA albo jest modulowana zmianą aktywności białek enzymatycznych, która pojawia się w odpowiedzi na zmiany pH środowiska czy obecność określonych jonów lub innych biologicznie czynnych cząstek.
Czym jest bioaktywność szkła?
Bioaktywność szkła to jego zdolność do trwałego wiązania z tkanką kostną. Zjawisko to zostało odkryte w 1969 roku przez naukowca o nazwisku Hench. Zauważył on, że szkła, które w swoim składzie zawierały tlenki krzemu, wapnia, sodu, fosforu w odpowiednich proporcjach, charakteryzują się doskonałą biozgodnością i mogą z tkankami tworzyć trwałe i mocne połączenia, a dodatkowo mogą służyć regeneracji uszkodzonych lub utraconych tkanek.
Materiały bioaktywne mogą charakteryzować się różnym stopniem bioaktywności – klasyfikuje się je do dwóch kategorii: klasy A i klasy B. Szkło bioaktywne zakwalifikowano do klasy klasy A – to tak zwane materiały osteoindukcyjne, co znaczy, że potrafią wywołać odpowiedź zarówno wewnątrzkomórkową, jak i zewnątrzkomórkową po osadzeniu w tkankach. Takie materiały bardzo korzystnie wpływają na wiązanie się implantu z tkanką, ponieważ sprzyjają osadzaniu się komórek macierzystych tkanki kostnej na powierzchni wszczepu, a także namnażaniu się tych komórek i ich różnicowaniu. Materiały bioaktywne klasy B to z kolei biomateriały ceramiczne, tzw. osteokonduktywne, które potrafią wywoływać odpowiedź jedynie zewnątrzkomórkową i wykorzystywane są jako rusztowania do nowopowstającej tkanki kostnej.
Jak działa szkło bioaktywne wykorzystywane w stomatologii?
Przy kontakcie z płynami ustrojowymi, na powierzchni bioaktywnego szkła powstaje cienka warstwa hydroksyapatytu węglanowego – to podstawowy materiał tworzący strukturę mineralną kości i zębów. Do tej warstewki dołączone zostają cząstki kolagenu, które dzięki wiązaniom wodorowym, jonowym oraz oddziaływaniom elektrostatycznym łączą się z porowatą warstwą szkła i z czasem tworzą włókniste, kolagenowe struktury, które niczym liny łączą martwą strukturę szkła bioaktywnego z żywą tkanką.
Początkowo sądzono, że bioaktywne szkła mogą wiązać się tylko i wyłącznie z tkankami twardymi – poprzez warstewkę hydroksyapatytu, który jest naturalną częścią składową tych tkanek. Z czasem jednak okazało się, że szkła tego typu mogą również łączyć się z tkankami miękkimi. Dzięki temu szkło bioaktywne znajduje dziś coraz szersze zastosowanie w stomatologii i w innych dziedzinach medycyny wykorzystującej implanty do odtwarzania struktur i funkcji organizmu (np. w laryngologii do tworzenia implantów ucha środkowego|)[1].
Chemiczno-biologiczny mechanizm bioaktywności szkła stosowanego w stomatologii
Proces łączenia szkła bioaktywnego z tkankami jest wieloetapowy i obejmuje trzy typy procesów: wymywanie, rozpuszczanie, wytrącanie. W pierwszych etapach, przemiany, jakie zachodzą na granicy między szkłem a tkanką, mają charakter chemiczny, natomiast końcowe sekwencje są już procesami stricte biologicznymi[2].
Praktyczne wykorzystanie szkła bioaktywnego w stomatologii terapeutycznej
Szkło bioaktywne wykorzystuje się w stomatologii terapeutycznej z uwagi na jego następujące właściwości:
Aby poprawić właściwości bioaktywne szkła wykorzystywanego w stomatologii terapeutycznej i odtwórczej dodaje się do niego składniki, które mogą zwiększać jego biopotencjał służący lepszemu wiązaniu z tkanką. Są to m.in. następujące dodatki:
Ponieważ właściwości bioaktywnego szkła można modyfikować na różne sposoby i w szerokim zakresie, z tego względu materiał ten znajduje zastosowanie w tak zwanym spersonalizowanym leczeniu stomatologicznym[3]. Polega ono na tym, że przygotowuje się specjalne mieszanki szkła bioaktywnego, o cechach i właściwościach, dzięki którym można najefektywniej wykorzystać biopotencjał tego materiału w celu osiągnięcia sukcesu w leczeniu.
Dzięki rozwojowi nanotechnologii coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie nanokompozytów szkła bioaktywnego. Poza składnikami mineralnymi może ono dostarczać do tkanek również wiele składników biologicznie czynnych.
Obecne bioaktywne szkło wykorzystuje się w implantologii, periodontologii, endodoncji, stomatologii zachowawczej do:
Uzupełnienia stomatologiczne z tego materiału będą służyć dobrze, jeśli:
[1]https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=174293
[2]https://www.researchgate.net/publication/272785697_Szkla_bioaktywne_w_inzynierii_tkankowej_Bioactive_glasses_for_tissue_engineering
[3]https://www.jstage.jst.go.jp/article/dmj/35/5/35_2015-428/_pdf
[4]https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0300571217302336
[5]http://jdb.sums.ac.ir/index.php/jdb/article/view/85
[6]https://www.degruyter.com/view/journals/bglass/open-issue/article-10.1515-bglass-2016-0004/article-10.1515-bglass-2016-0004.xml
Sprawdź się!
Bezpłatny quiz na podstawie artykułu: