Żółte zęby powszechnie kojarzą się z zaniedbaniem higieny jamy ustnej. Tymczasem problem ten często dotyczy również osób, które przywiązują wiele uwagi do regularnego i dokładnego szczotkowania zębów. Dowiedzmy się, gdzie może tkwić przyczyna tej wstydliwej przypadłości i czego unikać, by jej nie pogłębiać.
Przyczyn żółtych zębów jest wiele, ale w większości przypadków zapracowujemy sobie na nie sami. Picie dużych ilości kawy, herbaty, wina i innych napojów barwiących, a także palenie tytoniu to główne grzechy osób, które borykają się z problemem braku śnieżnobiałego uśmiechu. Wiele w tym względzie zależy też od naszej diety. Zarówno niedobór witamin i minerałów, jak i przyjmowanie niektórych suplementów diety może powodować żółte przebarwienia na zębach.
Co ciekawe, żółte zęby mogą być także skutkiem „przedobrzenia” higieny. Kiedy zęby przyjmują żółtawe zabarwienie, u wielu osób wywołuje to naturalną reakcję polegającą na ich silniejszym szczotkowaniu, a te z kolei tylko wzmaga problem. Wszystko przez to, że w wyniku silnego szczotkowania ścieramy szkliwo, a pod nim znajduje się warstwa zębiny, która ma naturalnie żółty kolor. Równie zgubnym działaniem jest długotrwałe stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który zawiera chlorheksydynę.
Niestety, bywa i tak, że nie do końca mamy wpływ na wygląd naszych zębów. Mowa tutaj o sytuacjach, w których uzębienie przyjmuje żółtawe zabarwienie np. z powodu zaburzeń wewnątrzwydzielniczych, takich jak niewydolność nadnerczy albo nadczynność przedniego płata przysadki. Co więcej, żółte zęby mogą być także wynikiem przyjmowania niektórych leków.
Na liście możliwych przyczyn znajdują się również czynniki naturalne. Należą do nich między innymi procesy starzenia się organizmu, w skutek których dochodzi do stopniowego niszczenia szkliwa. Trzeba też wiedzieć, że u niektórych osób lekko żółtawe kości, a więc i zęby, podyktowane są genetyką i o problemie można mówić dopiero wówczas, gdy kolor ten w sposób znaczny odbiega od normy.
Problem żółtych zębów warto skonsultować ze stomatologiem. Doradzi on metodę wybielania, która przywróci atrakcyjność naszego uśmiechu.