Celem znieczulenia przewodowego jest odwracalne przerwanie przewodnictwa w pniach nerwowych. Częściej wykonuje się znieczulenie okołonerwowe, w którym lek znieczulenia miejscowego podawany jest w okolicę pnia nerwu (zniesienie czucia następuje po kilku minutach). Znieczulenie donerwowe powoduje natychmiastowe zniesienie przewodnictwa, ale bywa bolesne dla pacjenta (anestetyk podawany bezpośrednio w pień nerwu).
Prawidłowe wykonanie znieczulenia przewodowego wymaga znajomości punktów topograficznych, wykorzystywanych podczas ustalania przebiegu nerwów i naczyń znieczulanego obszaru.
Celem wykonywania znieczulenia przewodowego w obrębie żuchwy jest uzyskanie odwracalnego przerwania przewodnictwa w pniach:
Znieczulenie przewodowe w obrębie szczęki umożliwia wyłączenie przewodnictwa nerwowego w obrębie:
Zakresy znieczulenia:
Punkty orientacyjne pomocne przy znieczuleniu nerwów zębodołowego dolnego, językowego i policzkowego:
Znieczulenie nerwów zębodołowego dolnego i językowego (szkoła szczecińska): punkt wkłucia igły znajduje się za grzebieniem skroniowym, przed fałdem skrzydłowo-żuchwowym, 1 cm nad powierzchnią zgryzową dolnych trzonowców. Tłok strzykawki powinien być ułożony po stronie przeciwległej na wysokości przedtrzonowców. Igłę wkłuwa się na ok. 0,5 cm do oporu kostnego, aspiruje i wykonuje znieczulenie nerwu językowego. Strzykawkę przemieszcza się na stronę znieczulaną i wprowadza głębiej igłę (o 1,5 do 2 cm) – najpierw w kontakcie z kością, w okolicy otworu żuchwy igła traci kontakt z kością i odzyskuje po dalszym wprowadzaniu (tzn., że igła jest przed tylnym brzegiem gałęzi żuchwy). Znieczulenie uzyskuje się po 5-10 min. od zdeponowania środka znieczulającego.
Znieczulenie nerwu językowego – odbywa się zwykle jednocześnie podczas znieczulenia przewodowego nerwu zębodołowego dolnego. Można też wykonać osobne wkłucie w dnie jamy ustnej w okolicy trzeciego trzonowca.
Znieczulenie nerwu policzkowego (przewodowe): przy szeroko otwartych ustach igłę wprowadza się w śluzówkę policzka w rzucie powierzchni żujących górnych trzonowców. Lek należy zdeponować przed przednim brzegiem wyrostka dziobiastego.
Znieczulenie nerwu bródkowego: miejscem wkłucia jest śluzówka okolicy kła lub pierwszego przedtrzonowca; miejscem docelowym podania środka – okolica otworu bródkowego.
Znieczulenie metodą Gowa-Gatesa: zdeponowanie anestetyku w okolicy szyjki wyrostka kłykciowego żuchwy (znieczulenie nerwów: zębodołowego dolnego, bródkowego, siecznego, językowego, policzkowego, uszno-skroniowego i żuchwowo-gnykowego). Wykonuje się przy szeroko otwartych ustach, pacjent w pozycji leżącej lub półleżącej. Kciuk w odpowiedniej pozycji odsuwa policzek; miejscem wkłucia jest okolica pnia nerwu żuchwowego, a miejscem docelowym – powierzchnia boczna szyjki wyrostka kłykciowego żuchwy.
Znieczulenie metodą Akinosi-Vazirani (analgezja nerwów: zębodołowego dolnego, siecznego i bródkowego, językowego i żuchwowo-gnykowego). Przy zamkniętych ustach – palec wskazujący lub kciuk lewej ręki umieszcza się na przednim brzegu gałęzi żuchwy i odsuwa tkanki miękkie. Strzykawka ustawiona równolegle do powierzchni zgryzowej zębów szczęki, igła – na wysokości połączenia śluzówkowo-dziąsłowego trzeciego lub drugiego trzonowca szczęki.
Znieczulenie nerwu podniebiennego większego – do otworu podniebiennego większego, wykonywane przy szeroko otwartej jamie ustnej i odchylonej głowie. Otwór podniebienny znajduje się 0,5 cm od brzegu zębodołu ostatniego trzonowca w kierunku linii pośrodkowej i 0,5 cm od tylnego brzegu podniebienia twardego.
Znieczulenie gałęzi zębodołowych górnych tylnych nerwu zębodołowego górnego – na guz szczęki: wykonywane w przedsionku przy niedużym rozwarciu jamy ustnej. Po odchyleniu policzka igła wprowadzana jest w sklepienie przedsionka za grzebieniem jarzmowo-zębodołowym, nad drugim trzonowcem.