SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Zmiany w jamie ustnej 24 godziny po niemyciu zębów
13 czerwca 2021 --- Drukuj

Jak zmienia się mikrobiom jamy ustnej zaledwie po 24 godzinach od umycia zębów? Sporadyczne pomijanie mycia zębów wydaje się nam niegroźne. Wmawiamy sobie, że jeden dzień lub nawet kilka dni przerwy od szczotkowania nie może mieć przecież większego znaczenia. Tymczasem, przerwa taka, nawet jeśli trwa jedynie dobę, sieje duże spustoszenie w jamie ustnej. Przekonajmy się o tym analizując wyniki jednego z ostatnich eksperymentów naukowców.

Eksperyment chińskich naukowców

Naukowcy z Qingdao Institute of BioEnergy and Bioprocess Technology Single-Cell Center w Chinach postanowili przyjrzeć się zmianom, jakie zachodzą w jamie ustnej w wyniku zarzucenia higieny. W eksperymencie wzięło udział 40 osób borykających się z zapaleniem dziąseł o różnym stopniu nasilenia.

Badanie podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap trwał trzy tygodnie. W tym czasie zadaniem uczestników było utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Z kolei w drugim etapie, trwającym 4 tygodnie, badani zostali poproszeni o całkowite zaprzestanie dbania o higienę jamy ustnej. W obydwu etapach przeprowadzano analizy mikrobiomu jamy ustnej oraz obserwowano nasilenie zapalenia dziąseł.

Skutki zaniechania higieny zębów

W pierwszym etapie, stan dziąseł uczestników badania uległ znacznej poprawie, ale z powrotem pogorszył się w etapie drugim. Interesujące są jednak zmiany w populacji bakterii bytujących w jamie ustnej. Zaobserwowano, że już po zaledwie 24 godzinach od ostatniego szczotkowania zębów nastąpił gwałtowny spadek obecności „dobrych” bakterii oraz spadek chemicznej betainy, która znana jest ze swojej roli przeciwzapalnej. Równolegle zaobserwowano gwałtowną aktywację wielu cytokin śliny oraz innych cząsteczek produkowanych przez układ odpornościowy podczas stanów zapalnych. Istotne jest to, że przedstawione zmiany w mikrobiomie zaszły jeszcze zanim pojawiły się pierwsze objawy zapalenia dziąseł, stąd może wydawać się, że zaniedbanie higieny przez dobę nie prowadzi do żadnych negatywnych skutków.

Naukowcy zauważyli także, że w wyniku braku higieny znacząco przyspieszony zostaje proces „starzenia się” populacji bakterii w jamie ustnej. U osób dotkniętych zapaleniem dziąseł, już po 28 dniach od stwierdzenia pierwszych objawów zapalenia mikrobiom jamy ustnej miał skład adekwatny dla osób o rok starszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Rekin w ciągu życia około 40 razy wymienia uzębienie.
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ciele człowieka.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X