Zespół Costena określa szereg zaburzeń czynnościowych narządu żucia odnoszących się do układu ruchowego tego systemu tkanek i ściśle powiązanych z pracą stawu skroniowo-żuchwowego. Nazwa „zespół Costena” upamiętnia nazwisko jego odkrywcy – otolaryngologa Jamesa Costena, który w 1934 r. jako pierwszy systematycznie opisał zauważony u swoich pacjentów zbiór symptomów, które koncentrowały się w okolicach ucha, przewodu słuchowego i stawu skroniowo-żuchwowego.
Pierwotna nazwa ewoluowała równolegle do zdobywania wiedzy na temat przyczyn zespołu Costena; propozycje innych nazw skupiały się wokół zaburzeń lub dysfunkcji, lub mioartropatii stawu skroniowo-żuchwowego, albo wskazywały na bólowo-mięśniowy charakter nieprawidłowości. Obecnie zespół Costena włączony jest w grupę zaburzeń skroniowo-żuchwowych, określanych skrótem TMD od angielskiej nazwy temporomandibular disorders.
Przyczyny zespołu Costena
Pogłębienie wiedzy w dalszych latach doprowadziło do wzbogacenia listy nieprawidłowości o naprężenia i przeciążenia, jakie powstają w obrębie mięśni i więzadeł i w rezultacie prowadzą do zaburzeń czynnościowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Obecnie wiadomo, że zmiany, jakie wskutek przeciążeń pojawiają się w narządzie żucia, mogą doprowadzić do rozregulowania pracy układu stomatognatycznego, wystąpienia bólu i wielu innych objawów – w tym obserwowanych przez Costena.
Za powstanie zaburzeń czynnościowych układu stomatognatycznego odpowiedzialne są dwa główne elementy:
Włączenie czynnika psychicznego pozwoliło na zrozumienie, dlaczego u wielu pacjentów rozwinął się zespół dolegliwości określanych mianem zespołu Costena. Pomaga także zrozumieć, dlaczego we współczesnym świecie, zdominowanym przez stres przewlekły, zespół ten dotyka coraz większą liczbę osób – zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn, a najwięcej przypadków notuje się u osób między 20. a 40. rokiem życia.
Obecnie do przyczyn, które mogą mieć wpływ na pojawienie się zespołu Costena zalicza się również (poza okluzją i stresem):
Zespół Costena – objawy
Szacuje się, że 40-75% osób wykazuje przynajmniej jeden symptom tej przypadłości.
Do objawów zespołu Costena należą:
Ponieważ napięcia i naprężenia, jakie powstają w obrębie twarzoczaszki, mają wpływ na powstanie sił mechanicznych w tkankach sąsiadujących z tym obszarem, konsekwencjami dalszymi mogą być:
Jak rozpoznać zespół Costena?
Diagnozę stawia się w oparciu o:
Leczenie ciała i psychiki w zespole Costena
Leczenie ukierunkowane jest na:
Wykorzystuje się tu:
[1]http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2014/10/ns_2014_095-099.pdf
[2]https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjywOyMi7zpAhUHqaQKHZ_oAu8QFjAAegQIAhAB&url=http%3A%2F%2Fczelej.com.pl%2Ffileuploader%2Fdownload%2Fdownload%2F%3Fd%3D0%26file%3Dcustom%252Fupload%252FFile-1538551531.pdf&usg=AOvVaw1CMdIfFBMBFDsfbcZ-gfOO
[3]https://www.otorynolaryngologia-pk.pl/f/file/orl-2012_volume-11_issue-3_article-1062.pdf