Z reguły rodzice troszczą się o zdrowie swoich dzieci najlepiej, jak potrafią. Czasem jednak popadają w choroby, które utrudniają im sprawowanie właściwej opieki nad dzieckiem. Skutki zaniedbań rodzicielskich mogą być widoczne między innymi w stanie uzębienia dziecka.
Dużo mówi się o tym, że o zęby trzeba dbać już od najmłodszych lat. To prawda, ale w początkowych latach życia istotną rolę w tym zakresie odgrywają rodzice. To oni wyrabiają w dziecku nawyk regularnego szczotkowania zębów oraz są pierwszymi osobami, które instruują, jak prawidłowo należy to robić. Czuwają także nad tym, aby ich pociechy nie zaniedbywały higieny zębów.
Zdolność do właściwego pełnienia obowiązków rodzicielskich w dużej mierze zależy od stanu psychicznego rodziców, w tym zwłaszcza matki. Dysfunkcje w tym zakresie przekładają się między innymi na stan zdrowia zębów dziecka. Problemowi temu postanowili przyjrzeć się bliżej pracownicy Tohoku University Hospital w Japonii. Co wynikło z badań?
W celu potwierdzenia hipotezy mówiącej o tym, że zdrowie psychiczne matki ma istotny wpływ na stan zębów dziecka, badacze przeanalizowali dane dotyczące prawie 80 tysięcy par matka-dziecko. Badanie dotyczyło rodzin japońskich, gdyż wcześniej wykryto, że próchnica dotyka w nich bardzo dużą liczbę dzieci poniżej 3 roku życia. Z badania wynikło, że dzieci matek, u których stwierdzono depresję poporodową albo zaburzenia więzi, szczotkują zęby rzadziej niż dzieci, u których więź na linii matka-dziecko nie jest zaburzona z powodu problemów psychicznych matki. Rzadsze szczotkowanie zębów przekłada się oczywiście na gorszy stan uzębienia.
Naukowcy sugerują wprowadzenie obowiązku doprowadzenia dziecka na przynajmniej jedną w ciągu roku wizytę kontrolną u stomatologa. Pomysł ten wzorowany jest obowiązkowymi szczepieniami dzieci. Badacze wyrażają też nadzieje, że świadomość zależności pomiędzy zdrowiem psychicznym matek a zdrowiem zębów ich dzieci pozwoli na opracowanie i wdrożenie udoskonalonych procedur pomocy – zarówno pomocy psychologicznej dla matek, jak i pomocy stomatologicznej dla ich dzieci.