SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Zapalenie brodawki dziąsłowej
19 maja 2021 --- Drukuj

Kiedy przy szczotkowaniu zębów krwawią całe dziąsła, diagnoza jest prosta – zapalenie dziąseł spowodowane kamieniem nazębnym. Jednak gdy dziąsło krwawi tylko w jednym miejscu, zwykle pomiędzy zębami, może to wskazywać na zapalenie brodawki dziąsłowej. Poznajmy jego przyczyny oraz sposoby leczenia i zapobiegania.

Brodawki międzyzębowe

Brodawki międzyzębowe to tkanki, które wypełniając przestrzeń pomiędzy zębami, zabezpieczają korzenie zębowe przed szkodliwym działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych, a także zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się w tych miejscach resztek pokarmowych. Niekiedy jednak brodawki dziąsłowe mogą zostać objęte zapaleniem. Charakterystyczna jest wówczas ich bolesność, zmiana koloru z różowego na ciemnoczerwony oraz krwawienie podczas szczotkowania. To wyraźne sygnały, które powinny skłonić nas do wyszukania i usunięcia przyczyny tego stanu.

Przyczyny natomiast mogą być różne. Jeśli w okolicy brodawki dziąsłowej obecna jest plomba lub korona, która nie przylega idealnie do zęba, lecz tworzy tzw. nawis, to właśnie on może być przyczyną gromadzenia się osadu i bakterii, które prowadzą do miejscowego zapalenia dziąsła. Równie dobrze jednak opisywanym schorzeniem mogą być dotknięte osoby, które nie przykładają uwagi do starannej higieny wszystkich przestrzeni międzyzębowych.

Zapalenie brodawki dziąsłowej – co robić?

Jeśli podejrzewamy u siebie zapalenie brodawki dziąsłowej związane z koroną bądź wypełnieniem, nie wystarczy jedynie oczyszczenie tej okolicy z osadu i bakterii – konieczna jest wymiana plomby lub korony, lub korekta nawisów wypełnienia pod którym zbiera się jedzenie wywołujące stan zapalny. W pozostałych przypadkach musimy poddać się zabiegowi higienizacji jamy ustnej, oferowanym przez gabinety stomatologiczne.

Zamiast leczyć, warto zapobiegać zapaleniom brodawek dziąsłowych. Wystarczy pamiętać o tym, aby regularne szczotkowanie zębów uzupełniać o oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej lub specjalnego czyścika do zębów – tzw. flossera lub inaczej irygatora.

Pamiętajmy, że problem zapalenia brodawki dziąsłowej jest stosunkowo łatwy do usunięcia, ale nie można go bagatelizować. Nieleczony nie tylko negatywnie wpływa na estetykę naszego uśmiechu, ale prowadzi także do cofania się dziąseł, które w dalszej perspektywie może skutkować utratą zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X