SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Szkorbut – niedobór witaminy C – objawy i przyczyny
22 maja 2021 --- Drukuj

Współczesna, urozmaicona dieta Europejczyków sprawia, że takie choroby jak szkorbut praktycznie im nie zagrażają. To także zasługa zwiększonej świadomości społecznej dotyczącej ważności witamin w naszej diecie. Czasem jednak choroba ta atakuje niemowlęta i dzieci. Dowiedzmy się, jakie są jej przyczyny oraz jak ją rozpoznać.

Objawy szkorbutu

Bardzo często szkorbut diagnozowany jest w gabinecie stomatologicznym. Wszystko przez to, że najbardziej widocznym objawem choroby są problemy z dziąsłami. Szkorbut powoduje samoistne krwawienia dziąseł, a nieraz jest także przyczyną ich obrzęku i opuchnięcia. W zaawansowanej fazie szkorbut prowadzi do rozchwiania zębów, co grozi ich utratą. Warto jednak wiedzieć, że na wspomnianą chorobę mogą także wskazywać takie objawy jak bóle mięśni i stawów, sztywność stawów, występowanie krwiaków podskórnych, spowolnione gojenie oraz ogólne osłabienie organizmu.

Przyczyny szkorbutu

Przyczyną szkorbutu jest znaczny niedobór witaminy C. Niestety, ludzki organizm nie potrafi syntetyzować jej samodzielnie, w związku z czym musi ona być dostarczana wraz z pożywieniem lub suplementami diety. Szkorbut grozi szczególnie niemowlętom, które karmione są sztucznymi odżywkami bez dodatków witaminy C, zwłaszcza, że w okresie niemowlęcym i dziecięcym organizm przejawia zwiększone zapotrzebowanie na wspomnianą witaminę.

Dawniej szkorbut dotykał głównie marynarzy i piratów, również ze względu na ich zaniedbania żywieniowe w trakcie dalekich podróży. Unikali oni bowiem zabierania ze sobą warzyw i owoców, gdyż zwyczajnie na statku nie istniały warunki do ich długiego przechowywania, a to właśnie tego typu żywność zawiera największe ilości witaminy C.

Witamina C kojarzona jest z właściwościami zwiększającymi odporność organizmu, ale warto wiedzieć, że odpowiada ona również za procesy syntezy kolagenu, który jest głównym składnikiem tkanek łącznych. Zaburzenia w tych procesach, spowodowane niedoborem witaminy C, skutkują zaburzeniami w spajaniu tkanek łącznych, stąd problemy ze stawami, mięśniami czy też dziąsłami.

Chcąc zapewnić organizmowi wystarczającą ilość witaminy C pamiętajmy, aby w naszej diecie nie zabrakło zwłaszcza owoców cytrusowych, pomidorów, kiwi, truskawek, czarnej porzeczki, ziemniaków, marchwi, papryki, szpinaku i brokuł.

 

 

Czytaj więcej o: awitaminoza | niedobór witaminy C | szkorbut |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
  • Aparatem na zęby, zdjęcia nie zrobisz.
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X