W obrocie handlowym istnieją liczne systemy wybielania zębów, które mogą z powodu swej prostoty być podzielone na dwie wielkie rodziny: te sprzedawane w aptekach do samodzielnego stosowania i typu profesjonalnego do aplikacji tylko w gabinetach stomatologicznych.
Pierwsza grupa ma koncentrację środków wybielających w takiej ilości, że może uszkodzić tkanki jamy ustnej i nie gwarantuje trwałości efektu wybielenia. Druga grupa pozwala na uzyskanie zadziwiających efektów nie przynoszących żadnej szkody, pod warunkiem, że będą prawidłowo użyte.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? W wyniku wieloletnich badań udowodniono, że wybielanie zębów wykonane pod kierunkiem zaufanego dentysty jest bezpieczne oraz skuteczne. Głównym składnikiem systemów wybielania jest nadtlenek karbamidu – materiału, który może być bezpiecznie używany.
Jak działa?
Podczas zabiegu nadtlenek karbamidu oddziela się a tlen penetruje szkliwo i zębinę uaktywniając wybielające działanie. Struktura zębów nie doznaje zmian. Zostaje po prostu rozjaśniony ich kolor. Po zbadaniu pacjenta i upewnieniu się czy można przeprowadzić zabieg zaczyna się od oczyszczenia zębów. Pozwala ona na całkowite usunięcie płytki nazębnej i uleczenie tkanki dziąseł. Następnie stosuje się potrzebne środki ostrożności konieczne do odizolowania pola aplikacji substancji wybielającej, która zostaje potem nałożona na zewnętrzną powierzchnię zębów. Po około 30 minutach z równoczesnym zastosowaniem światła, mającego rolę aktywacji środka wybielającego, usuwa się żel kończąc zabieg. Zaleca się pacjentowi, by po bezpośrednio po zabiegu nie przyjmował pożywienia lub napojów szczególnie pigmentowanych (wino czerwone, herbata, kawa).
Ile trwa zabieg?
Często rezultaty są widoczne po pierwszej wizycie. Naturalną biel zęba niejednokrotnie uzyskuje się po drugiej wizycie. W każdym przypadku pacjent otrzymuje szczegółowe informacje na temat zabiegu.
Czy istnieje jakiś efekt uboczny?
Po zabiegu duża ilość pacjentów może zauważyć zwiększoną wrażliwość na ciepło i zimno. Można temu zapobiec używając środka przeciwzapalnego zaleconego przez dentystę. Przewrażliwienie zwykle ustępuje w ciągu 48 godzin od zabiegu.
Na jak długo utrzyma się wybielający efekt?
To na ogół zależy od pacjenta. Stosowanie zasad codziennej higieny, zwłaszcza po spożyciu pożywienia czy napojów plamiących może nawet uczynić zabieg ostatecznym lub trwać wiele lat. Nie można z pewnością potwierdzić co ile miesięcy może być wykonany kolejny zabieg wybielania zębów. Istnieją liczne zmienne, które modyfikują pigmentację zębową, począwszy od diety do przyzwyczajeń związanych z higieną jamy ustnej pacjenta (palenie, kawa, wino) i cech zębów i śliny.
Jaka jest różnica pomiędzy profesjonalnym wybielaniem i samodzielnym ?
Przede wszystkich zmienia się wartość procentowa, a w konsekwencji niebezpieczeństwo i skuteczność używanego produktu. Pożądany rezultat przy użyciu wybielających systemów dostępnych w aptece wymaga większego czasu i stałości w zabiegu, nieporównywalnej z tym, co zostaje oferowane w gabinecie dentystycznym. Samodzielne wybielanie zębów wymaga zwykle od 14 do 21 dni, przez co najmniej godzinę dziennie, wybielanie w gabinecie zajmie 3-4 godzinne wizyty i daje bardziej trwałe efekty. Nie wszyscy mogą używać środków wybielających samodzielnie bez porady dentysty, ponieważ zawierają szkodliwe substancje mogące uszkodzić zęby.