Ząb, który uległ uszkodzeniu zmienia barwę na ciemniejszą, czasem z ciekawymi chromatycznymi odcieniami od czerwonego do fioletowego.
Odpowiednia w tych przypadkach technika korzysta z wybielających produktów na bazie nadtlenków umieszczanych wewnątrz korony zęba. Estetyczny rezultat wybielania, który uzyskuje się po kilku wizytach u dentysty, na ogół od 3 do 5, jest związany z oksydacją molekuł pigmentów. Zmiana koloru jest głównie związana z krwotocznym wypełnieniem rurek zębiny koronowej, która występuje jako konsekwencja. Ząb przybiera szarawy odcień z powodu oksydacji żelaza hemoglobinowego. Zmiany koloru mają skalę chromatyczną szarości i ich natężenie może z czasem zwiększać się. Stwierdzenie diagnozy o fakcie dewitalizacji następuje w wyniku testu kliniczności witalności zęba.Po niezbędnym leczeniu endodontycznym w celu oczyszczenia nekrotycznych resztek miazgi, koniecznym w celu zapobieżenia konsekwencjom spowodowanym przez nie leczony ząb o nekrotycznej miazdze taki jak ziarniaki czy ostre bóle, ten zębowi może być przywrócony jego naturalny kolor.
Należy więc upewnić się o zaletach leczenia endodontycznego czyli czy wejście do kanału korzeniowego jest hermetycznie zamknięte, aby uniknąć uszkadzania przez agresywne nadtlenki biologicznych tkanek. Następnie można zastosować odpowiednią w tych przypadkach technikę, używając wybielających produktów na bazie nadtlenków. Czasem spotyka się przypadki zębów dobrze leczonych endodontycznie, które nie powodują bólu lub ziarniaków, ale w każdym razie zmian w kolorze. Jest to spowodowane wytrzymałością zgniłych resztek organicznego, krwotocznego materiału. Również i w tych przypadkach oczyszczenie komory miazgowej powinno poprzedzać wybielanie