Trudno wyobrazić sobie pracę stomatologa bez asystentki.
Jest to figura zawodowa, której zadaniem jest pomaganie dentyście w czasie wykonywania pracy w gabinecie stomatologicznym oraz przygotowanie stanowiska pracy. Pomoc dentystyczna czynnie asystuje podczas zabiegu podając lekarzowi narzędzia i leki, przygotowując materiały do wypełnienia lub wycisków, opiekując się pacjentem. Przygotowuje także materiały do zabiegów profilaktycznych, w których może czynnie uczestniczyć.Ze względu na specyfikę jest to zawód nadający się dla kobiet. Przed rozpoczęciem zabiegów stomatologicznych asystentka stomatologa przygotowuje gabinet i stanowisko do pracy. W tym celu kompletuje znajdujący się w gabinecie sprzęt, narzędzia oraz materiały opatrunkowe. Jej zadaniem jest także dbałość o stan czystości wykorzystywanych narzędzi dentystycznych i urządzeń, które po zabiegach musi uporządkować, odkazić, wyjałowić i zdezynfekować. Asystentka pomaga dentyście prowadzić dokumentację lekarską oraz dba o organizację pracy gabinetu.
Asystentka stomatologa pracuje w gabinecie dentystycznym asystując w zabiegach. Wśród jej obowiązków jest też dbałość o przestrzeganie przepisów BHP, aby nie narażać siebie, lekarza oraz pacjentów na ewentualne zakażenie różnego rodzaju chorobami.
Praca pomocy dentystycznej trwa zazwyczaj tyle, ile samego stomatologa. Jej wymiar czasowy zależy przede wszystkim od godzin pracy gabinetu. Przez większą część trwania czasu praca asystentki stomatologa wymaga się od niej stania i poruszania po gabinecie, w związku z czym mimo lekkiego obciążenia fizycznego zawód ten znacznie obciąża kręgosłup i nogi.
Asystując przy wykonywanych zabiegach pomoc stomatologiczna ma bezpośredni kontakt z pacjentem, który może skarżyć się na ból, lub być zdenerwowany wizytą u dentysty. Dlatego asystentka dentysty musi być osobą życzliwą dla ludzi o dużej odporności psychicznej. Ponadto powinna posiadać takie cechy jak: umiejętność postępowania z ludźmi, dobry refleks, cierpliwość, dokładność i samodzielność.
Pomoc dentystyczna musi być sprawna fizycznie, gdyż w pracy musi często poruszać się po gabinecie. Ważne są sprawne ręce, a także wzrok i słuch. Wśród przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu są m.in. wady wymowy utrudniające kontakt z lekarzem i pacjentem, niektóre przewlekłe choroby skóry i alergie, nosicielstwo chorób zakaźnych.
Zawód ten ma charakter opiekuńczy i dlatego w zdecydowanej większości wybierają go kobiety. Wymaganiem do podjęcia pracy jest podstawowe lub średnie wykształcenie. Zawodu można się nauczyć poprzez przyuczenie w gabinecie dentystycznym. Naukę w tym kierunku oferują niektóre szkoły pomaturalne, jednak ich ukończenie nie jest niezbędne do podjęcia pracy.
Mimo iż nie ma oficjalnych przeciwwskazań, by zawód ten podejmowały także osoby starsze, to jednak w praktyce wykonują go zazwyczaj osoby młode.
Pomoc dentystyczna może podjąć pracę zarówno w prywatnych gabinetach jak i przychodniach, szpitalach i innych tego typu placówkach.
Komentarzy: 8
W naszym gabinecie asystentka ” zawsze ” zajmuje się dokumentacją sama !
lekarz stomatolog zajmuje się wyłącznie leczeniem zębów
pozdrawiam
Asystentka nie powinna zajmować się dokumentacją, to lekarz wie co zrobił w zębie i on powinien to opisać.
zgadzam sie z Toba Kasiu!!U mnie zreszta tak jest!
w moim gabinecie to asystentka jest za wszystko odpowiedzialna. lekarze zbierają tylko cała śmietankę
W gabnecie Mala-Dental w Międzyrzecu podlaskim najlepiej wszystko wie asystentka Faustyna Bielecka… Wie lepiej od lekarza… Jestem przeciwna temu żeby wykonywała zabiegi takie jak lapisowanie czy lakierowanie
asystentka czasem zajmuje sie doslownie wszystkim , musi wielbic pana doktora bo on zawsze jest nieomylny ,najlepiej zeby jeszcze robila durne mine wyrazajace jej zachwyt nad panem doktorem
:);D;D;D:):)
ASYSTENTKI JEDNYM SŁOWEM MAJĄ PRZEJEBANE.