Utrata zębów to utrata własnego uśmiechu. Celem implantologii jest danie alternatywy pacjentom używającym protez ruchomych (częściowych lub całkowitych), które są przyczyną złego samopoczucia psychicznego i przeszkód w funkcjonowaniu w życiu towarzyskim. Dzięki implantologii, nawet w przypadku traci się zęby z powodu próchnicy czy ropotoku jest możliwe skonstruowanie stałych protez, które przywrócą nie tylko uśmiech, ale i przyjemność swobodnego mówienia i prawidłowego jedzenia.
Współczesna Implantologia: Współczesna implantologia może pochwalić się 50 – letnią historią, z której dwadzieścia lat to wykonywanie doświadczeń a pozostałe trzydzieści to eksperymenty kliniczne przeprowadzane na całym świecie. W tym okresie badania udostępniły materiały i coraz bardziej skuteczne techniki, czyniąc wykonalnymi interwencje chirurgiczne trwające kilka minut bez użycia lancetu i szwów lub dłuższe interwencje z anestezją całkowitą. Wszystkie ze znakomitymi rezultatami.
Chirurgia implantowa Na polu chirurgii implantowej istnieje wiele rozwiązań.
Chirurgia bezpłatowa: jeśli jest wystarczająca ilość kości kontynuuje się z bez nacinania tkanek robiąc zaledwie 3-milimetrowy otwór w dziąsłach poprzez który wprowadza się implant do kości. Następuje to w przeciągu kilku minut po zastosowaniu kilku znieczulających kropel.
Chirurgia poekstrakcyjna: w przypadku wyrwania jednego lub kilku zębów można natychmiast zastąpić utracony korzeń z pomocą implantu. Zabieg ten musi być wykonany w znieczuleniu, aby był całkowicie bezbolesny i jest to jak najbardziej możliwe. W znieczuleniu miejscowym raczej powinno się jednorazowo usuwać jeden ząb, z wyjątkiem gdy do usunięcia są dwa zęby sąsiednie. Wtedy można usunąć dwa sąsiadujące zęby i ranę pozabiegową zaszyć nićmi chirurgicznymi.
Po takim zabiegu może, choć nie musi wystąpić obrzęk tkanek miękkich spowodowany traumatyzacją w trakcie zabiegu, ból.
Usunięcie dwóch zębów zlokalizowanych w przeciwległych łukach zębowych nie powinno być stosowane chociażby ze względu na wymieniony obrzęk oraz trudności w spożywaniu pokarmów. Tzw. mnogie ekstrakcje wykonuje się z reguły w znieczuleniu ogólnym pod nadzorem lekarza anestezjologa, i tylko według ścisłych wskazań klinicznych.
Chirurgia regenerująca: w przypadku niewystarczającej ilości kości ustawia się implanty w prawidłowym położeniu (w miejsce zębów do zastąpienia) powodując wzrost utraconej kości wokół implantu. Jest absolutnie bezbolesny i wymaga użycia leków przez kilka dni.
Podwyższenie dna zatoki żuchwowej: wskutek utraty zębów trzonowych górnych i skłonnością dna do rozszerzania się często nie ma wystarczającej kości, by umieścić implanty w tych miejscach. Interwencja polega na utworzeniu miejsca poniżej membrany powłoki wgłębienia wprowadzając materiały kostne, które w ciągu 6 miesięcy przekształcają się w kość odpowiednią do przyjęcia implantów. To interwencja, której wielu pacjentów obawia się. Doświadczenie kliniczne i użycie lancetu o ultradźwiękach w ostatnich latach doprowadziło do 99% pomyślnych przypadków. Po wykonaniu interwencji zaleca się powstrzymanie się przez trzy tygodnie od podróży samolotem.
Chirurgia estetyczna: polega na interwencji na tkanki miękkie wokół zębów i implantów, która sprawia, że proteza ma naturalny wygląd. Połączona z pełnoceramicznymi koronami pozwala na doskonałe pokrycie zębów, które nie odróżniają się od naturalnych.
Chirurgia sterowana komputerem: to rewolucyjny wynalazek naszych czasów. Dzięki podwójnej skanowaniu TAC i wyszukanemu programowi komputerowemu tworzy się trójwymiarowy projekt kości pacjenta i jego przyszłej protezy. Planuje się położenie implantów i dzięki sterowaniu chirurgii do żywicy można umieścić do 10 implantów w zaledwie godzinę i dostarczyć pacjentowi stałą protezę w tym samym dniu. A wszystko bez szwów, obrzmienia i bólu.
Usypianie dla osób przewrażliwionych: W przypadku pacjentów, których aspekt niepokoju może być przeszkodą nie do pokonania można uciec się do ogólnego znieczulenia zastosowanego przez anestezjologa towarzyszącego chirurgowi.