SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
4
Ortodoncja: Higiena jamy ustnej
18 marca 2009 --- Drukuj

Bardzo ważne jest, aby posiadacz aparatów ortodontycznych zarówno stałych jak i ruchomych, dokładnie czyścił zęby, dziąsła i sam aparat.

Aparaty ortodontyczne mogą zatrzymywać cząsteczki pożywienia i utrudniać usuwanie płytki z zębów. Płytka jest miękką i lepką substancją, pełną bakterii, nadzwyczaj niebezpieczną, gdyż może atakować zęby i dziąsła powodując próchnicę i zapalenie dziąseł.Czyszczenie szczoteczką oraz używanie nici dentystycznej po każdym posiłku czy jedzeniu jest sposobem na to, by zapobiec jej powstawaniu. Bez codziennego usuwania płytki z zębów i miejsc między zębami, dziąsła będą krwawić, dając pierwszy objaw infekcji dziąsłowej. Może pojawić się zapalenie dziąseł lub parodontopatia. Płytka odkładająca się wokół zaczepów ortodontycznych może spowodować też demineralizację szkliwa i spowodować rozwój prawdziwej próchnicy.

Jeśli to następuje na koniec kuracji mogą pojawić się na szkliwie nieestetyczne białe plamy, typowe znaki początkowego kwaśnego ataku na szkliwo lub brunatne plamy, kiedy proces próchniczy jest zaawansowany.  Zęby doskonale równe, ale pełne plam nie wyglądają ładnie. Aby tego uniknąć, należy stosować się do zwykłych zasad  higieny jamy ustnej

Porady w celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej dla posiadaczy aparatów ortodontycznych stałych

 1. Używaj pasty do zębów zawierającej fluor.
 2. Co 2  miesiące zmieniaj szczoteczkę na nową.
 3. Unikaj używania twardych szczoteczek – mogą spowodować ustępowanie dziąseł.
 4. Kontroluj czas szczotkowania, potrzeba co najmniej 3-4 minut w celu wykonania prawidłowego czyszczenia.
 5. Koncentruj szczotkowanie na linii dziąseł (gdzie zęby i dziąsła spotykają się). Szczotkuj ząb delikatnym okrężnym ruchem dziesięć razy.
 6. Szczotkuj też język, zwłaszcza podstawę (część po stronie gardła), gdyż zawiera dużo osadu bakteryjnego.
 7. Używaj przynajmniej raz na dzień nici dentystycznej. Używaj nici  woskowej w celu uniknięcia ewentualnego rozdwojenia się.
 8. Przy pomocy lusterka kontroluj stan wyczyszczenia zębów. Po wyczyszczeniu twoje zęby i aparat ortodontyczny powinny lśnić. W razie potrzeby powtórzyć czynność czyszczenia.
 9. Zabierz ze sobą zapasową szczoteczkę do pracy, kiedy podróżujesz, w ten sposób będziesz mógł wyczyścić zęby po każdym posiłku.
 10. Unikaj żucia twardego pożywienia jak lód, popcorn, orzeszki – mogą one uszkodzić aparat ortodontyczny. Jeśli jesz twarde owoce lub warzywa przed spożyciem najlepiej jest pokrajać je na małe kawałki.
 11. Unikaj słodkiego i lepkiego pożywienia  z wysoką zawartością cukrów  (cukierki, gumy do żucia).
 12. Jeśli jesz coś słodkiego, wyczyść zęby natychmiast, nie czekaj!

Zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej dla posiadaczy aparatów ortodontycznych ruchomych

Wszystkie aparaty ortodontyczne mają skłonność do gromadzenia cząstek pożywienia i płytki, które jeśli nie są systematycznie usuwane przekształca się w wapienny osad tak, jak ma to miejsce w przypadku zębów. Dlatego za każdym razem jak czyści się zęby powinno się też wyczyścić aparaty  w szklanej szklance napełnionej wodą o temperaturze otoczenia z musującą pastylką typu Polident lub Efferdent. W ten sposób eliminuje się całkowicie płytkę z aparatów, jednocześnie hamując ewentualne infekcje jamy ustnej i powstawanie brzydkich zapachów.

Komentarzy: 4

blank
Dodano 26.03.2009

Moja corka miała załozony aparat nosiła go przez 2,5roku,wiele wycierpiała bo miała usuwane górne czwórki i dolne piątki tak pani ortotentka zadecydowała,że najlepiej te usunąć,mało że moje dziecko przezyło wielu bólu i mnie przy niej nie było bo przebywam poza granicami,po zdjeciu aparatu i przyjeżdzie do Polski wybrałam się do innego otrotendy i okazało sie : ze inne zęby są tak spiłowane że tylko trzeba je nadkładać specjalna masa a co do wybielania to jest wielki problem.Pytam kto ma po tak długim czasie odpowiadać za jej ból który przerzyła i za to ,że nie widać żadnych poprawnych skutków,zęby nagle zaczeły powracacać to tego samego miejsca.Nie znam sie na tym ale proszę podajcie mi radę jak to załatwić,jako dziecko miała kompleks,a teraz jest już prawie młodą kobietą,jak mozna tak drwić z ludzi i ściągać tak wielkie pieniądze-prawie jak było wraca to może chociaż z brzydkim uzębieniem ,ale fajną bryką. bo za te pieniadze by już była.Może się ktoś wreście zainteresuje tymi pseudo ortodentemi,którzy sie dorabiają na czyimś problemie.Dlaczego do tej pory nie maja kas fiskalnych ja mam tylko ksiazeczkę kiedy były wizyty moge podać wiele przykładów na tą korupcje i wiem jak ich znależć.Mam wiele zastrzeżeń może dlatego ;że jestem na zachodzie są przekrety ,ale nie takie jak u nas i ciagle narzekają ze nie maja kasy bo na posadach państwowych mało zarabiaja,ilu z nich właśnie na tych posadach przyjmuje prywatnie,jestem w Polsce od czasu do czasu i tak właśnie jest masz kasę – żyjesz jak nie to do ziemi i to jest szczera prawda myślę wielu ma takie samo zdanie,ale nie każdy może trafić na Wasza strone.Sory chcieliście opini tj.,ale co ja jeden biedny zuczek nie naprawie świata poza jeszcz granica

blank
Dodano 29.03.2009

masz racje, sciagaja z czlowieka ile moga i nikt tego nie kontroluje, co wizyte płace po 130 zł i to zupełnie za nic a efektu nie widac.

blank
Dodano 04.06.2009

Droga Halino,
współczuję Twojej córce. Trzeba ją było leczyć na Zachodzie lub bardzo starannie dobrać lekarza i być przy córce. Aha, polecam słownik ortograficzny!

blank
Dodano 21.02.2010

Pani Halinko!
Ja od niedawna noszę aparat. Moja pani ortodontka powiedziała, że po zdjęciu aparatu będę nosiła z tyłu zębów druty. Dzięki nim, zęby nie wrócą do stanu przed leczeniem.
A więc jak będziesz miała pieniądze zabierz córkę do innego ortodonty, bo szkoda że dziewczyna tyle cierpiała na marne, i oczywiście szkoda także tych pieniędzy.
Pozdrawiam Ciebie i Twoją córkę. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X