SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
2
Płytka bakteryjna
9 marca 2009 --- Drukuj

Zapobieganie próchnicy i paradontopatii – głównych przyczyn wypadania zębów jest najważniejszym celem informacji zdrowotnej przez ortodontów. Znajomość tego co jest przyczyną gwarantuje pomyślność działań.Napiszę pokrótce o płytce nazębnej i najważniejszych bakteriach wytwarzających toksyny i kwasy uszkodzających zęby i tkanki wzmacniające.

Co to jest płytka nazębna?

To lepki biało -żółtawy osad wytwarzający się na zębach wskutek nieusuniętych resztek pożywienia, które są siedliskiem dla bakterii rozmnażających się w szybkim czasie i żywiących się cukrami znajdującymi się w nich.

Jak wpływa na powstawanie próchnicy?

Będąc produktem końcowym metabolizmu kwasy i cukry powodują demineralizację szkliwa zębów stwarzając sytuację do powstania wgłębienia w zębie. Po kwaśnym ataku części mineralnej zęba enzymy produkowane przez bakterie niszczą proteiny stanowiące część organiczną. Toksyny jako produkt metabolizmu bakteryjnego płytki są główną przyczyną zapalenia dziąseł i paradontopatii.

Główne bakterie odpowiedzialne za osadzanie i kwaśność płytki bakteryjnej to Streptoccocco mutans i pałeczki kwasu mlekowego.

Streptoccocco mutans jest odpowiedzialny za przyczepność płytki bakteryjnej, w szczególności jest w stanie wiązania się do powierzchni szkliwa i tworzenia sieci polisaharydów do których przyczepiając się liczne mikrobakterie.

Pałeczki kwasu mlekowego nie będąc w stanie bezpośrednio przystać do szkliwa jest razem z Streptoccocco mutans głównym twórcą kwasu odpowiedzialnego za demineralizację szkliwa – początkowej fazy powstawania próchnicy.

Czy można wykryć ją?

W obrocie handlowym istnieją wykrywacze płytki bakteryjnej na bazie nietoksycznego roślinnego barwnika. Są to tabletki rozpuszczalne w ustach i powodujące różowe zabarwienie płytki bakteryjnej pokazując obszary jej zagęszczenia. W ten sposób uwidoczniają miejsca, w których konieczne jest lepsze wyszczotkowanie.

Jaki czynnik uznawany jest za główny w prewencji płytki bakteryjnej?

Konieczne jest zmniejszenie powstawania płytki bakteryjnej poprzez pożywienie ubogie w cukry, szczególnie te rafinowane i lepkie. Do pożywienia o najwyższym ryzyku powstania próchnicy należą cukierki, dżem, miód. Szkodlwe jest częsta konsumpcja słodkich ciasteczek, ciast, bułeczek itp.

Równie ważne jest regularne usuwanie płytki bakteryjnej szczotkując zęby po każdym posiłku i używanie raz dziennie nici do czyszczenia miejsc miądzy zębami. Skrupulatna higiena jamy ustnej leży u podstaw prewencji płytki bakteryjnej i jest zalecana przez ortodontów.

Czytaj więcej o: biofilm | płytka bakteryjna | płytka nazębna |

Komentarzy: 2

Dodano 22.03.2010

żal.pl no nie patałachy?

Dodano 31.01.2011

ILE WYNOSI LICZBA BAKTERII W PŁYTCE NAZĘBNEJ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X