Zapobieganie próchnicy i paradontopatii – głównych przyczyn wypadania zębów jest najważniejszym celem informacji zdrowotnej przez ortodontów. Znajomość tego co jest przyczyną gwarantuje pomyślność działań.Napiszę pokrótce o płytce nazębnej i najważniejszych bakteriach wytwarzających toksyny i kwasy uszkodzających zęby i tkanki wzmacniające.
Co to jest płytka nazębna?
To lepki biało -żółtawy osad wytwarzający się na zębach wskutek nieusuniętych resztek pożywienia, które są siedliskiem dla bakterii rozmnażających się w szybkim czasie i żywiących się cukrami znajdującymi się w nich.
Jak wpływa na powstawanie próchnicy?
Będąc produktem końcowym metabolizmu kwasy i cukry powodują demineralizację szkliwa zębów stwarzając sytuację do powstania wgłębienia w zębie. Po kwaśnym ataku części mineralnej zęba enzymy produkowane przez bakterie niszczą proteiny stanowiące część organiczną. Toksyny jako produkt metabolizmu bakteryjnego płytki są główną przyczyną zapalenia dziąseł i paradontopatii.
Główne bakterie odpowiedzialne za osadzanie i kwaśność płytki bakteryjnej to Streptoccocco mutans i pałeczki kwasu mlekowego.
Streptoccocco mutans jest odpowiedzialny za przyczepność płytki bakteryjnej, w szczególności jest w stanie wiązania się do powierzchni szkliwa i tworzenia sieci polisaharydów do których przyczepiając się liczne mikrobakterie.
Pałeczki kwasu mlekowego nie będąc w stanie bezpośrednio przystać do szkliwa jest razem z Streptoccocco mutans głównym twórcą kwasu odpowiedzialnego za demineralizację szkliwa – początkowej fazy powstawania próchnicy.
Czy można wykryć ją?
W obrocie handlowym istnieją wykrywacze płytki bakteryjnej na bazie nietoksycznego roślinnego barwnika. Są to tabletki rozpuszczalne w ustach i powodujące różowe zabarwienie płytki bakteryjnej pokazując obszary jej zagęszczenia. W ten sposób uwidoczniają miejsca, w których konieczne jest lepsze wyszczotkowanie.
Jaki czynnik uznawany jest za główny w prewencji płytki bakteryjnej?
Konieczne jest zmniejszenie powstawania płytki bakteryjnej poprzez pożywienie ubogie w cukry, szczególnie te rafinowane i lepkie. Do pożywienia o najwyższym ryzyku powstania próchnicy należą cukierki, dżem, miód. Szkodlwe jest częsta konsumpcja słodkich ciasteczek, ciast, bułeczek itp.
Równie ważne jest regularne usuwanie płytki bakteryjnej szczotkując zęby po każdym posiłku i używanie raz dziennie nici do czyszczenia miejsc miądzy zębami. Skrupulatna higiena jamy ustnej leży u podstaw prewencji płytki bakteryjnej i jest zalecana przez ortodontów.
Komentarzy: 2
żal.pl no nie patałachy?
ILE WYNOSI LICZBA BAKTERII W PŁYTCE NAZĘBNEJ??