Naukowcy z UCLA School of Dentistry w USA odkryli, że enzym oznaczamy symbolem KDM4B odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu masy kostnej i młodości samej tkanki kostnej. Kiedy go brakuje, w szpiku kostnym gromadzą się komórki tłuszczowe zamiast kostnych. W efekcie kość się starzeje i, zamiast wypełniać się tkanką kostną, zostaje wypełniona tkanką tłuszczową.
Dzieje się tak, ponieważ potencjał komórek macierzystych odpowiedzialnych za wytwarzanie tkanki kostnej, przy braku wspomnianego enzymu słabnie, a one same zmieniają profil aktywności – sprzyjają otłuszczeniu szpiku zamiast tworzeniu tkanki kostnej. Gromadzenie się tłuszczu w szpiku z czasem doprowadza do starzenia się i osłabienia kości oraz osteoporozy. W badaniach przeprowadzonych na myszach wykazano, że osłabienie kości następowało szczególnie znacząco w sytuacji, kiedy utracie enzymu KDM4B towarzyszyła dieta wysokotłuszczowa.
To nie wszystkie negatywne skutki braku tego enzymu. Dodatkowo pojawiają się także modyfikacje w upakowaniu chromatyny, czyli nici DNA znajdujących się w jądrach komórkowych. Dzieje się tak, gdyż KDM4B to również czynnik epigenetyczny – regulujący ekspresję genów. Przy braku wspomnianego enzymu powstaje więcej ściśle upakowanej heterochromatyny. Niestety, geny na znajdujących się w tej postaci odcinkach DNA nie mogą ulegać ekspresji, czyli nie mogą powstawać kodowane przez nie białka. Odbija się to, oczywiście, negatywnie na sprawności działania komórek.
Opisana sytuacja prowadzi do pogorszenia jakości tkanki kostnej i jej starzenia się oraz osteoporozy. Naukowcy uważają, że jeśli udałoby im się epigenetycznie odmłodzić komórki macierzyste biorące udział w tworzeniu tkanki kostnej, zapobiegałoby to zrzeszotnieniu kości. Udałoby się bowiem odwrócić niekorzystny trend – zamiast otłuszczania szpiku następowałaby synteza nowych zasobów zdrowej, mocnej kości.
Ponieważ skutkiem osteoporozy w jamie ustnej może być rozchwianie zębów a także implantów stomatologicznych i problem z osadzeniem nowych wszczepów, znalezienie odmładzającego remedium przy osteoporozie mogłoby zwiększyć szanse na udane leczenie protetyczne i zabezpieczenie przed utratą naturalnych, często zdrowych zębów.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1934590921000102?via%3Dihub