Kamień nazębny to defekt estetyczny, a do tego siedlisko bakterii mogących powodować szereg chorób, nie tylko w jamie ustnej. Nie ma więc wątpliwości, że należy go usuwać. Jak to robić? Dowiedzmy się, dlaczego nie warto eksperymentować z domowymi sposobami na kamień nazębny.
Nawet regularna higiena zębów nie powstrzyma procesu odkładania się kamienia nazębnego w 100%. U niektórych osób żółtawy albo brązowawy osad na zębach tworzy się szczególnie łatwo. Mowa tutaj przede wszystkim o palaczach i miłośnikach kawy lub herbaty. Niestety, kamień nazębny nie jest możliwy do usunięcia przy pomocy szczoteczki i pasty. Potrzeba do tego specjalnych zabiegów, takich jak skaling lub piaskowanie. Stomatolodzy zalecają, by udawać się na nie przynajmniej raz na pół roku. Niektórzy pacjenci próbują jednak ominąć konieczność wizyty w gabinecie stomatologicznym, poszukując wygodnych i tanich sposobów na usunięcie kamienia nazębnego w warunkach domowych.
W sieci możemy znaleźć recepturę na specjalną pastę, zawierającą węgiel aktywowany, sodę oczyszczoną, olej kokosowy i wodę. Szczotkowanie zębów taką mieszaniną ma zapewnić nam nieskazitelny uśmiech, pozbawiony przebarwień i kamienia nazębnego. Stomatolodzy ostrzegają jednak, że stosowanie past o nieprzebadanych właściwościach ściernych to droga do poważnego uszkodzenia szkliwa. Pozbawienie zębów warstwy ochronnej, jaką jest szkliwo, prowadzi do nadwrażliwości zębów, a także polepsza przyczepność bakterii, które z powodzeniem mogą wówczas powodować tworzenie się ubytków próchniczych.
Innym popularnym sposobem usuwania kamienia nazębnego w domu jest płukanie jamy ustnej roztworem octu jabłkowego. Trzeba jednak wiedzieć, że ocet ma właściwości demineralizacyjne. Oznacza to, że prowadzi do kwasowej erozji szkliwa, czyli do niszczenia szkliwa. Najgorsze, co możemy zrobić, to przepłukać jamę ustną octem jabłkowym, a następnie wyszczotkować zęby, gdyż wówczas wetrzemy kwasy w głębsze warstwy uzębienia.
Regularne usuwanie kamienia nazębnego to ważna sprawa. Pamiętajmy jednak, że robienie tego w niewłaściwy sposób może przynieść więcej szkody, niż pożytku.