SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Środki do wybielania zębów dostępne online mogą być niebezpieczne – badanie
13 listopada 2021 --- Drukuj

Wybielające pasty do zębów powoli wychodzą z mody. W ostatnim czasie na rynku pojawia się masa środków wybielających, które rzekomo są w stanie zapewnić efekt zbliżony do zabiegów wybielania oferowanych przez gabinety stomatologiczne. Jednak czy można im zaufać?

Badanie żelów do wybielania zębów

Niedawno badacze postanowili przyjrzeć się środkom do wybielania zębów, które dostępne są na popularnych marketplace’ach, takich jak eBay, Wish, Amazon czy AliExpress. Wyniki okazały się zatrważające. Z przebadanych 36 wybielaczy do zębów aż 21 miało w swoim składzie przekroczone bezpieczne stężenie nadtlenku wodoru. Co więcej, jeden z zestawów do wybielania stężenie to miał przekroczone aż 300-krotnie.

Jeśli chodzi o poszczególne platformy sprzedażowe to dopuszczalne stężenie nadtlenku wodoru przekraczało 5 z 9 produktów dostępnych na eBay i 5 z 13 produktów dostępnych na Amazon Marketplace. Na AliExpress aż 5 środków wybielających zawierało 100-krotnie większe stężenie nadtlenku wodoru w porównaniu z tym, które dopuszczają normy.

Skutki wybielania zębów na własną rękę

Środki do wybielania zębów cieszą się dużą popularnością. Wszystko przez ich łatwą dostępność. Na wspomnianych platformach zestawy wybielające możemy zakupić bez recepty. Kusząca jest też sama wygoda, gdyż przy ich użyciu wybielanie można przeprowadzić w domu, a przy tym zaoszczędzić masę pieniędzy na profesjonalne zabiegi wybielania, które wciąż są poza możliwościami budżetowymi wielu osób. Stomatolodzy przestrzegają jednak, że skutki wybielania zębów na własną rękę mogą być zgubne.

Przypomnijmy, że dopuszczalne stężenie nadtlenku wodoru w produktach do wybielania zębów przeznaczonych do samodzielnego stosowania wynosi jedynie 0,1%. Produkty zawierające większe stężenie mogą być stosowane tylko i wyłącznie przez stomatologa, gdyż ich nieumiejętne użycie grozi poparzeniem dziąseł i trwałym uszkodzeniem zębów. Ponadto stomatolodzy podkreślają, że niektórzy pacjenci mają zbyt cienkie szkliwo, aby stosować w ich przypadku jakiekolwiek produkty z nadtlenkiem wodoru.

Zanim ulegniemy modzie na ogólnodostępne środki do wybielania zębów, koniecznie sprawdźmy stężenie zawartego w nich nadtlenku wodoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
  • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X