Mogłoby się wydawać, że oczy i zęby to dwa zupełnie niepowiązane ze sobą części ciała. Liczne opracowania naukowe i sama praktyka niejednokrotnie udowodniły jednak, że zależność pomiędzy nimi jest duża. Dbałość o zdrowie jamy ustnej może uchronić nas od wielu groźnych problemów ze wzrokiem.
O tym, jak duże jest powiązanie pomiędzy zdrowiem jamy ustnej, a zdrowiem oczu, najlepiej przekonuje niedawny przypadek 54-letniej kobiety z Wielkiej Brytanii. Po ekstrakcji zęba błyskawicznie wystąpiło u niej zębopochodne zapalenie tkanki łącznej oczodołu, skutkujące całkowitą utratą widzenia w jednym oku. Wszystko przez to, że usunięty ząb był zainfekowany bardzo szybko rozprzestrzeniającą się bakterią – gronkowcem złocistym. Choć infekcję udało się wyleczyć, pacjentka niestety nie odzyskała wzroku. Specjaliści tłumaczą, że infekcja mogła skończyć się dużo gorzej, gdyż nieleczone zapalenie tkanki łącznej oczodołu szybko atakuje węzły chłonne i krwioobieg, którym bakterie przedostają się do różnych narządów ciała, zaburzając ich pracę i prowadząc nawet do śmierci.
Na wyraźne znaczenie zdrowia jamy ustnej dla zdrowia oczu wskazuje też raport opublikowany przez CareQuest Institute for Oral Health. Według jego autorów, zły stan zdrowia jamy ustnej może powodować zaburzenia widzenia, a nawet tak groźną chorobę jak jaskra, która uszkadzając nerw wzrokowy, prowadzi do utraty wzroku. Badacze wskazują, że niebezpieczeństwo niosą za sobą nie tylko choroby zębów, ale i dziąseł. Choroby dziąseł wiążą się bowiem z wyższym poziomem cukru we krwi – zarówno u osób chorujących na cukrzycę, jak i zdrowych. Duże ryzyko zachorowania na jaskrę mają zwłaszcza osoby, które wzmagają się z chorobą dziąseł i cukrzycą. Wiele mówi się też o tzw. retinopatii, czyli powikłaniu cukrzycy, które powoduje uszkadzanie naczyń krwionośnych w oczach. Specjaliści podkreślają, że 90% przypadków ślepoty, która wynika z cukrzycy, można zapobiec.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że stomatolodzy powinni być świadomi zależności pomiędzy zdrowiem jamy ustnej, a zdrowiem oczu i w razie potrzeby kierować pacjentów na prewencyjne wizyty do lekarza okulisty.