Systemy ultradźwiękowe w endodoncji wykorzystywane są do opracowania kanałów, wstecznego opracowania kanałów po resekcji wierzchołka, udrożniania komór i kanałów zobliterowanych oraz do wypełniania kanałów.
Systemy ultradźwiękowe używane do opracowania kanałów wytworzoną energię akustyczną częściowo przenoszą na narzędzie kanałowe, a częściowo przekształcają w energię cieplną podgrzewającą dezynfekujący roztwór płuczący w kanale (co zwiększa jego działanie antybakteryjne).
Oczyszczanie kanału umożliwiają wytwarzane wiry dźwiękowe (przepływy akustyczne) – przy końcówce ultradźwiękowej są to niewielkie zawirowania, ale przy ścianach kanału powstają duże wiry akustyczne. Dzięki wirom dochodzi do usuwania resztek miazgi i opiłków zębiny w kierunku ujścia kanału.
W trakcie korzystania z aparatów piezoelektrycznych i pracy narzędziami o małych rozmiarach istotne jest także zjawisko kawitacji (dlatego niektórzy autorzy po całkowitym poszerzeniu kanału zalecają ultradźwiękowe płukanie kanału przy użyciu pilnika nr 15). W płynie płuczącym powstają pęcherzyki tlenu, które mogą pulsować zgodnie z częstotliwością fali lub zapadać się w wyniku nałożenia fali i ulegać implozji. W efekcie dochodzi do nagłej zmiany ciśnienia i powstania „fali uderzeniowej”, co prowadzi m.in. do rozrywania bakterii i usuwania resztek martwej tkanki.
Zatem podczas opracowania kanału – oczyszczenia i odpowiedniego poszerzenia pilnikami ultradźwiękowymi typu K – konieczny jest stały dopływ płynów płuczących. Przepłukiwanie kanału umożliwia chłodzenie narzędzia pracującego i usunięcie zanieczyszczeń z kanału (zapobiegające ich przepchaniu poza otwór wierzchołkowy).
W leczeniu kanałów zakażonych do płukania stosuje się roztwory: 0,2% chlorheksydyny, 15% EDTA, 1-2,5% NaOCl (najczęściej) – podgrzanie NaOC1 zwiększa jego działanie antybakteryjne i lityczne (możliwe jest usuwanie także warstwy mazistej).
Podczas opracowania kanału wykonywane są (kolejno) następujące czynności:
Do poszerzenia przykoronowej, prostej części kanału można wykorzystać odpowiednie końcówki ultradźwiękowe (np. końcówki BUC do systemu ultradźwiękowego Spartan) lub narzędzia maszynowe typu G-G lub L-P.
Po ultradźwiękowym opracowaniu kanału wykonuje się jego rekapitulację – pilnikiem głównym (nr 15). Rekapitulację można przeprowadzić narzędziem ręcznym lub ultradźwiękowym.
W piśmiennictwie podnoszona jest kwestia jakości opracowania kanału w odniesieniu do metody ultradźwiękowej (i innych metod maszynowych) – możliwości powstania szczelinowatych zagłębień (nisz), kolanek, przewężeń i nierównomiernego opracowywania powierzchni kanału. Dlatego metody ultradźwiękowe zaleca się uzupełniać opracowaniem kanału pilnikami ręcznymi.
Z metodą ultradźwiękową wiąże się wiele korzyści, jak szybkie opracowanie kanału, dobra dezynfekcja (antybakteryjne działanie ultradźwięków i podgrzanych roztworów płuczących) oraz redukcja ryzyka przedostania się zakażonej zawartości kanału poza otwór wierzchołkowy. Podkreśla się zwłaszcza dobre płukanie i oczyszczanie kanału – znacznie skuteczniejsze w por. do metod konwencjonalnych (bez zastosowania aparatury ultradźwiękowej)[1].
Obecnie szerokie zastosowanie znajdują narzędzia ultradźwiękowe do opracowania wstecznego kanałów po resekcji wierzchołka i do ich udrożniania.
Przypisy:
[1] Poznańska A, Dudkiewicz E, Popiołek M et al. Ultradźwiękowy „megatrick”, czyli złoty standard we współczesnym leczeniu kanałowym. Endod. Prakt. 2016;4:16-22.