Od czasów pandemii każda wizyta stomatologiczna rozpoczyna się od poproszenia pacjenta o przepłukanie ust płynem dezynfekującym. Płyn ten zawiera najczęściej chlorheksydynę lub jodynę powidonową. Badania naukowców sugerują jednak, aby w tego rodzaju działaniach zachować ostrożność.
Jodopowidon to kompleks jodu z poliwynylopirolidonem, który rozpuszczony w wodzie może być stosowany jako środek do uśmierzania niewielkiego bólu lub łagodzenia podrażnień w jamie ustnej. Pojawiają się przypuszczenia, że jego miejscowe stosowanie może pomóc w powstrzymaniu nawet agresywnej postaci próchnicy, gdyż dotychczasowe badania dowiodły, że jodyna powidowa ma zdolność do hamowania rozwoju bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.
Jodopowidon sprawdza się także jako środek dezynfekujący. Przepłukanie nim ust lub zastosowanie aerozolu do nosa na bazie jodopowidonu pomaga ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, ale – jak dowodzą badania japońskich naukowców – może nie być do końca bezpieczne.
Do wspomnianego badania zaproszono 22 dorosłe osoby. Ich zadaniem było przepłukanie ust powszechnie dostępnym na rynku płynem dezynfekcyjnym zawierającym jodynę powidową. W celu uzyskania miarodajnych wyników uczestnicy zostali poproszeni o zrobienie tego 3-krotnie, a każde płukanie miało trwać 15 sekund i zostać wykonane przy wykorzystaniu 20 ml płynu. Rola badaczy sprowadziła się do pomiaru zawartości jodu w płynie przed jego użyciem i po wypluciu.
Z badań wynikło, że po przepłukaniu ust płynem dezynfekującym w jamie ustnej pozostaje średnio 5,0 mg jodu. Pierwiastek ten wchłaniany jest do organizmu na dwa sposoby – poprzez błonę śluzową w jamie ustnej lub na drodze połknięcia i przyswojenia z dalszych odcinków układu pokarmowego. Biorąc pod uwagę, że za zalecaną dzienną dawkę jodu na ogół uznaje się 0,15 mg, a za maksymalną 0,5-1 mg, stanowi to niebezpieczeństwo przedawkowania jodu, tym bardziej, że pewną ilość tego pierwiastka dodatkowo dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem.
Specjaliści ostrzegają, że nawet jednorazowe przedawkowanie jodu może prowadzić do zatrucia, które stanowi ryzyko odwodnienia zagrażającego życiu.