Fluoryzacja jest zabiegiem, który wiele osób zna z czasów szkolnych. Niektórzy dobrowolnie poddają się mu również w życiu dorosłym, chcąc dodatkowo zadbać o swoje zęby. Jednak aby zabieg był skuteczny i bezpieczny, trzeba stosować się do kilku zasad. Wyjaśniamy, czego nie należy robić po fluoryzacji.
Fluoryzacja to zabieg, w którym na zęby aplikowany jest lakier bądź żel z dużą zawartością fluoru. To pierwiastek, z którym nasze zęby mają styczność codziennie, gdyż znajduje się w przeważającej większości past do zębów. Fluor wspomaga odbudowę szkliwa, a zatem może być pomocny w nadwrażliwości zębów, a także w zapobieganiu próchnicy.
Choć w teorii fluoryzacja jest zabiegiem przynoszącym znaczne korzyści, ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy najczęściej posługują się argumentem związanym z bezpieczeństwem. Światowa Organizacja Zdrowia określiła maksymalną dzienną dawkę fluoru, jaka jest bezpieczna dla organizmu, na 3,5 mg. Przekroczenie tej dawki może skutkować zatruciem i uszkodzeniem organów wewnętrznych. Podczas zabiegu fluoryzacji teoretycznie jesteśmy narażeni na przedawkowanie fluoru, ale jeśli stosujemy się do zaleceń, nic nam nie grozi.
Przede wszystkim, podczas fluoryzacji nie wolno połykać rozprowadzanego na zębach preparatu. W ten sposób zapobiegamy jego przedawkowaniu. Przez minimum dwie godziny po fluoryzacji nie powinniśmy także palić papierosów ani spożywać pokarmów i napojów. Pamiętajmy też, aby w dniu zabiegu unikać napoi gazowanych, soków owocowych i innych kwaśnych produktów, gdyż mogą one zaburzyć działanie fluoru. Jeżeli w ramach fluoryzacji na zębach został rozprowadzony lakier, warto także unikać twardych pokarmów, które mogłyby naruszyć powstałą powłokę. Specjaliści zalecają również, aby przez 12 godzin po zabiegu powstrzymać się od żucia gumy i mycia zębów. Wszystko to sprawi, że fluor utrzyma się na nich dłużej, a tym samym efekty jego działania będą lepsze.
Jeśli decydujemy się na zabieg fluoryzacji, z pewnością zależy nam, aby był skuteczny. Pamiętajmy, że wpływ na to ma nie tylko fachowość stomatologa, ale również nasze zdyscyplinowanie w przestrzeganiu zaleceń.