SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
28
Tworzenie i wyposażenie gabinetu stomatologicznego
4 czerwca 2009 --- Drukuj

Gabinet stomatologiczny, w którym lekarz będzie wykonywał swoją pracę powinien posiadać, co najmniej powierzchnię 15-18m² (w przypadku 1 lekarz=1 fotel).

Z całkowitej powierzchni należy wygospodarować ok. 2m² na przebieralnie, 10-12m² powinien stanowić odrębny obszar, w którym stomatolog będzie wykonywał swoją pracę. Dodatkowo musi zostać wygospodarowane miejsce na poczekalnię (ewentualnie recepcję w przypadku większego metrażu), oddzielne toalety dla personelu medycznego i dla pacjentów, a także pomieszczenie socjalne (większy metraż). Wszelkie meble, które znajdować się będą zarówno w poczekalni jak i w samym gabinecie powinny być wykonane z solidnych i zmywalnych materiałów a meble gabinetowe powinny być umiejscowione na nóżkach, kółkach lub też być podwieszane. Powierzchnia podłogi musi być dostępna, gdyż ułatwia to w znaczny sposób utrzymanie czystości, która jest jednym z najważniejszych wymogów sanepidowskich.
Kolejną ważnym elementem tworzenia gabinetu stomatologicznego jest przystosowanie go dla osób niepełnosprawnych (dogodne podjazdy, winda, przestronne toalety z zamontowanymi uchwytami), a także zadbanie o antypoślizgowe podłogi (materiały odporne na plamy, nienasiąkliwe).

Ściany należy pomalować w odcieniach ciepłych, gdyż takie uspokajają i wzmagają poczucie bezpieczeństwa u pacjenta. Najodpowiedniejszymi kolorami są odcienie zieleni, błękitu, fioletu i żółci, natomiast zrezygnujmy z odcieni chłodnych, gdyż większości z nas kojarzą się one z surowymi wnętrzami niegdysiejszych szpitali, które najczęściej nie przywołują dobrych wspomnień.

Wymagania sanepidu

Obawy przed Sanepidem dotyczą praktycznie każdego człowieka, który otwiera swoją działalność i tak naprawdę nie ma tutaj znaczenia, czy otwieramy przedszkole, sklep mięsny, czy gabinet stomatologiczny, bowiem wytyczone przez Sanepid standardy są twarde, niekiedy trudne do spełnienia, aczkolwiek trzeba ich wszystkich przestrzegać.
Pracownik sanepidu skontroluje:
•    warunki sanitarnohigieniczne
•    przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy (toalety, umywalki etc.)
•    zabezpieczenia przeciwpożarowe

 

Wyposażenie gabinetu, oraz jego koszt

Kierując się wyborem wyposażenia trzeba mieć na uwadze, że posłuży nam ono, przez co najmniej 10-15 lat, dlatego też wybór musi być dokładnie przemyślany. 

•    Unit stomatologiczny

 

Unity OMS, Unity Stern weber – opinie w komentarzach.

Wybierając najodpowiedniejszy unit należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością konsolety, gdyż musi być ona tak skonstruowana, abyśmy w przyszłości mogli domontowywać do niej nowe urządzenia. Cena dobrego unitu wraz z wyposażaniem oscyluje w granicach 30,000-50,000 zł.

 

•    Narzędzia (kamery, kątnice, ssaki, wiertła, piaskarki)

Łączna cena 5,000-10,000 zł

 

•    Autoklaw

Cena 15,000-20,000 zł

 

•    Dodatkowe kamery, aparaty i wywoływarki RTG, lampy ultradźwiękowe i bakteriobójcze, negatoskopy, turbiny etc.)

Koszt każdego dodatkowego wyposażenia jest niezwykle zróżnicowany, dlatego też nie można dokładnie sprecyzować jego ceny. Nie mniej jednak szacunkowo koszt zakupu kompletnego dodatkowego wyposażenia to ok. 50,000-75,000 zł

 

Słowem podsumowania

Otwarcie swojego prywatnego gabinetu nierozerwalnie wiąże się z poniesieniem niebagatelnych kosztów. Istnieje spore grono stomatologów, którzy otwierając swój pierwszy gabinet zaopatrują się w używane fotele tudzież unity, aparaty RTG itd. Aczkolwiek tak naprawdę chyba każdy stomatolog marzy o swoim nowym, ekskluzywnym gabinecie wyposażonym w najlepsze zaawansowane technologicznie urządzenia, które lekarzowi zapewnią komfortowe warunki pracy, a pacjentowi najwyższe standardy wykonywanych zabiegów.

Komentarzy: 28

blank
Dodano 04.06.2009

Kompletna bzdura! Kto wam pisze takie brednie? Jestem lekarzem od 20 lat i muszę powiedzieć iż czegoś takiego jeszcze nie czytałem.
Pozdrawiam

blank
Dodano 04.06.2009

również jestem stomatologiem z nieco mniejszym stazem i niestety takie są realia, ceny coraz wieksze, a wymogi nie zmniejszają sie- wręcz przeciwnie, sanepid doczepia sie nawet kratki wentylacyjnej ;/ Że zapytam się szanownego przedmówce, co niby stanowi dla niego bzdure?

blank
Dodano 19.07.2009

dokładnie.. BZDURY..

na 1 unit potrzeba około 12m2… z reszta tez mozna polemizować ;/

blank
Dodano 26.07.2009

No przecież pisze jak byk w artykule: „10-12m² powinien stanowić odrębny obszar, w którym stomatolog będzie wykonywał swoją pracę”. A polemizowanie zostawiamy przepisom z NFZ 8)

blank
Dodano 30.08.2009

Skoro zawarty w treści artykułu cennik oraz wymogi sanepidu, to bzdury, zastanawiam się jak moi przedmówcy mają wyposażone swoje gabinety?!
O ile wyposażenie można zakupić taniej (np. używane), to wymogów sanepidu nie da się obejść. Przecież oni przyczepiają się do wszystkiego, a jak wiadomo gabinet, to nie sklep mięsny i muszą w nim obowiązywać wszelkie możliwe standardy.

blank
Dodano 23.09.2009

ktoś kto to napisał nie ma bladego pojęcia o projektowaniu ani o stronie formalno-prawnej postępowania

blank
Dodano 23.09.2009

ktoś kto to napisał nie ma bladego pojęcia o co chodzi (piszę to jako architekt)

blank
Dodano 28.12.2009

Kto napisał takie bzdury? Dlaczego ktoś wypuszcza takie teksty na łamach portalu dla dentystów? Jak można się tak ośmieszać!

blank
Dodano 29.01.2010

żenujący tekst.. zarówno w kwestii wymagań wielkościowych jaki wyposażenia..

30-50tyś za unit ?? dobry unit? ja bym powiedziała od 50ty w góre z dobrym wyposażeniem.. :/ materiały na start? wedle wyceny którą zrobiłam z hurtownią – 26tyś i to podstawowe materiały…
turbina dodatkowym wyposażenie? chyba podstawowym!

generalnie atykuł do odstrzału..

blank
Dodano 04.03.2010

piszecie bzdury, a potem pacjenci muszą płacić po 100 zł za plombę. Ja wiem że musicie się uczyć i wyposażyć gabinet, ale pakiet stomalologiczny + fotel nie musi kosztować 50 tys zł.

blank
Dodano 16.11.2010

Bzdury bzdurami. Powinniscie zobaczyc jak wygladaja gabinety w Anglii. Do czesci z nich sanepid wchodzac zakmnalby je otwierajac tylko drzwi do nich. Zadnych twardych regul i przepisow. Jednym slowem samowolka.

blank
Dodano 16.11.2010

Bzdury bzdurami. W Anglii sanepid wchodzac do niektorych gabinetow zamknalby je otwierajac tylko dzrzwi do nich. Zadnych twardych regul i zasad. Jednym slowem- samowolka, zwlaszcza u hindusow. Ostatnio jednak zaczyna sie to powoli zmieniac.
Pozdrawiam

blank
Dodano 31.10.2011

Świetny tekst, pozwala racjonalnie mierzyć siły na zamiary jeśli chodzi o otwarcie własnej praktyki.dzieki:)

blank
Dodano 14.12.2012

:(sanepid potrzebny jest ale faktem jest ze zachowuja sie niebanalnie zawsze mozna popelnic omylke ale jest po to zeby zwrocic uwage pouczuc a nie zastraszac

blank
Dodano 07.02.2013

Witam.

Zajmuję się pozyskiwaniem finansowania na sprzęt stomatologiczny. Wybiorę najkorzystniejsze rozwiązanie spośród kilkunastu instytucji finansowych i załatwię wszelkie formalności za klienta. Zajmuję się doradztwem finansowym od 7 lat. Możliwe również środki dla osób dopiero rozpoczynających praktykę lekarską. W razie pytań proszę o kontakt 785 934 331 jakub@rudynski.pl

blank
Dodano 11.03.2013

Czy muszę być lekarzem,żeby otworzyć gabinet? Oczywiście lekarzy zatrudnie oraz asystentkę,ale czy ja (właściciel) muszę być lekarzem?

blank
Dodano 07.03.2014

modernizowałem istniejącą praktykę (część wyposażenia została ) – na wyposażenie wydałem blisko 180 tys , na materiały 30 tys nie liczę lokalu (60 tys na przystosowanie dla niepełnosprawnych pacjentów dobudowanie części itp )a , sprzęt średniej klasy bez zbędnych bajerów

blank
Dodano 22.04.2014

A co sądzicie o firmie Pro Project??

blank
Dodano 02.06.2014

My mamy taka u nas dętystke ktura nie jest aż taka wcale dobra pracuje w miejscowości 4000 mieszkanców. I co jAKOŚ SIE ŻYJE PARE LAT MIAŁA SWUJ GABINET W DOMU A TERAZ YM… DUŻA KLINIKA 16 ROBOTNIKÓW MA POMOCNICZKE I TA PRZYCHODNIA JEST REHABLITACYJNA I JAK MOŻNA SIE DOROBIĆ TERAZ MOŻE MIEĆ OKOŁO 80000 ZŁ NA RĘKE !!! 8)sORY ZA BŁĘDY ALE JESTEM dYS..

blank
Dodano 03.02.2015

Wojtku z posta wyżej! Z nieba mi spadłeś 🙂 Niedługo otwieramy z koleżanką własny gabinet i właśnie szukałyśmy takiego rozwiązania kwestii rejestracji pacjentów. Bardzo Ci dziękuję za pomoc.

Musimy się wybrać kiedyś na kawę 😉

blank
Dodano 17.03.2015

Rzeczywiście dziś trudno sobie wyobrazić dobry gabinet stomatologiczny bez takiego sprzętu i innego wyposażenia. Wiecie co, czasem na pierwszy rzut oka widać, jak pracuje gabinet i czy dobrze się w nim leczyć. Jeśli wchodzimy do gabinetu i jest czysto, stoi nowoczesny sprzęt, personel jest miły – to wtedy budzi to nasze zaufanie. Ja jestem pacjentką kliniki stomatologicznej od dwóch lat i rzeczywiście leczą bardzo dobrze i dokładnie – właśnie dzięki takiemu wyposażeniu.

blank
Dodano 07.04.2015

Aby stworzyć gabinet stomatologiczny to trzeba dysponować dużym kapitałem. Fotele dentystyczne to duży wydatek. Wiem że w firmie Do*** można kupić materiały i instrumenty stomatologiczne.

blank
Dodano 01.07.2015

Koszty otworzenia gabinetu stomatologicznego rzeczywiście są bardzo duże, ale są sprawdzone sposoby na spore ich obniżenie. Ja kupiłem używany fotel w świetnym stanie, a moich pacjentów rejestruje zewnętrzna rejestracja telefoniczna. Warto więc korzystać z alternatyw, a nie załamywać ręce, lub przesadzać z kosztami. Bo gdy koszty są za wysokie, to pacjenci idą do gabinetu obok i wtedy dopiero jest dramat.

blank
Dodano 14.02.2016

tak jest to bardzo duży koszt otwierałam teraz gabinet stomatologiczne w Wrocławiu i na same oprzęd wydałam duże pieniądze kupowałem to w http://www.cezmed.com.pl/

blank
Dodano 26.11.2016

Jeśli chodzi o sprzęt dentystyczny to dobrą ofertę ma firma Top Dental. Ja wyposażałem u nich swój gabinet i wszystko kosztowało mniej niż jest to podane w artykule

blank
Dodano 11.12.2016

Ja tez ostatnio korzystalem ze sklepu online top dental. Akuratnie nie otwieralem nowego gabinetu, ale remnotowalem stary i ceny mnie pozytywnie zaskoczyly.

blank
Dodano 12.09.2017

Trzeba dbać o nowoczesne wyposażenie gabinetu, najprostszym sposobem jest kupno poleasingowego sprzętu medycznego, na stronie PKO Leasing można znaleźć praktycznie pełne wyposażenie, unit z 2015 roku, w stanie praktycznie idealnym. Prosty i dość tani sposób na utrzymanie jakości usług.

blank
Dodano 26.10.2018

Ja lubię mieć wybór, więc zawsze porównuję różne oferty przez branżowy portal, wysyłam zapytanie ofertowe i szybko mam przed sobą najlepsze oferty w zakresie sprzętu, mebli, infrastruktury czy informatyzacji. Korzystałem z portalu przy otwieraniu własnego gabinetu i śmiało polecam, bo bardzo mi pomógł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X