SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Lasery w stomatologii. Ich wady i zalety
11 maja 2009 --- Drukuj

Laser coraz częściej zostaje używany przez dentystów jako narzędzie codziennej pracy.

Liczne publikacje naukowe uznały i potwierdziły jego ogromne zalety, co przyczyniło się do jego rozpowszechniania.
Ważne jest, by pogłębić podstawową wiedzę na temat możliwych zastosowań technologii lasera i przede wszystkim podzielić rzeczywiste zalety w leczeniu pacjenta i zalety ekonomiczne. Technologia ta wykazuje optymalne rozwiązanie w traktowaniu niektórych patologii, zwłaszcza w leczeniu miękkich tkanek przewodu ustnego gwarantując prawie bezbolesną aplikację i długotrwałe rezultaty.
W świecie technologii zmiany są szybkie i nieuniknione, a więc trzeba być przygotowanymi do przyjęcia innowacji ze świadomością i stosując nowe  informacje, które w przyszłości pozwolą na utrzymanie się na rynku z rynku.

 

Typy laserów spotykane w gabinetach dentystycznych oraz ich zalety i wady: 

 

  • Laser z dwutlenkiem węgla (CO2)

 

Środek aktywny lasera z dwutlenkiem węgla jest w stanie gazowym. Jego długość fali wynosi 10,6 µm. Zostaje absorbowany przez wodę. Używa się do bezpośredniego styku z  tkaniną.

Za: Skierowany na tkankę laser aktywuje natychmiastowy proces koagulacji i homeostazy, zostaje zalecany w terapii chirurgicznej ze względu na swoją dokładność. Ma słabą penetrację tkanek leżącą poniżej celu.

Przeciw: Nekrotyzuje tkankę miękką (chirurgia). Nieskuteczny w ablacji tkanek twardych. 

  • Laser Nd -Yag

    Środek aktywny jest w stanie stałym. Jego długość fali wynosi 1,064µm.Używany w chirurgii, paradontologii i szczególnie wskazany w endodoncji. To środek najbardziej znany w ortodoncji.

Za: Posiada dobre właściwości koagulujące i homeostatyczne. Dobra działalność antybakteryjna i antywirusowa.

Przeciw: Nieodpowiedni do ablacji tkanek twardych.  

  • Laser diodowy

To laser półprzwodnikowy. Jego długość fali wynosi 810nm. Jest odpowiedni w wielu aplikacjach w paradontologii, chirurgii, w leczeniu i wybielaniu zębów. Może działać w sposób ciągły i przerywany.

Za: Szybkie nacięcie i z homeostazą. Dobra działalność antymikrobiotyczna. Dobry stosunek ceny do jakości. Małe wymiary.

Przeciw: Nie nadaje się do ablacji tkanek twardych.

  • Laser erbowy

To laser w stanie stałym.  Jego długość fali wynosi 2,94 µm. Jest też nazywany laserem zimnym ze względu na niezdolności do koagulacji. Działa w sposób przerywany.

Za: Wskazany do ablacji tkanek twardych i szczególnie dla tkanek miękkich

Przeciw: Nie wskazany do wybielania i ma słabe właściwości koagulacyjne. Często potrzebuje połączenia do powietrza i wody koniecznej do pracy z nim

  • Laser kombinowany

Ponadto, w obrocie handlowym są urządzenia, które kombinują różne typy źródeł lasera. Najbardziej wskazanym połączeniem jest połączenie w jednym urządzeniu lasera erbowego z diodowym. W ten sposób można leczyć zarówno tkanki twarde oferując użytkownikowi pełną gamę leczenia.

 

Komentarzy: 1

Dodano 09.11.2011

Jak można pisać, że laser Er:YAG o długości fali 2940 nm nie nadaje się do wybielania zębów. Przecież laser erbowy, ma absorpcję w wodzi i tak dział, to laser ablacyjny, czyli penetrujący bardzo płytko. Dzięki temu, że ma wysoką absorpcję w wodzie dział na żel który uaktywnia wodorotlenek zawarty w żelu i to powoduje powierzchowną reakcję wybielającą.
Ktoś kto pisze takie rzeczy nie mając o tym zielonego pojęcia, pogłębia stagnację stomatologów w Polsce na temat laserów !!!!
Nic dziwnego, że tak mało laserów jest stosowanych przez Naszych stomatologów, którzy mało o laserach jednak wiedzą !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • Włosie szczoteczki były pierwotnie wykonane z krowiej sierści.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X