SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Przegląd prasy stomatologicznej 1-15 czerwiec 2009r.
17 czerwca 2009 --- Drukuj

W dniu dzisiejszym przedstawiamy przegląd wybranych wydarzeń i wiadomości, które miały miejsce w przeciągu dwóch ostatnich tygodni.

• NFZ wie wszystko

W Łodzi wykryto, że niektórzy stomatolodzy przyjmowali swoich pacjentów pracując w tym samym czasie w dwóch rożnych przychodniach. Sytuacja ta dotyczy lekarzy pracujących jednocześnie w NFZ i w gabinetach prywatnych – jest poważny problem, bo czasy pracy stomatologów nakładają się w aż 622 przypadkach. Problem wykryto dzięki komputerowej konfrontacji harmonogramów pracy lekarzy. Konsekwencją dla nieuczciwych lekarzy w przypadku, jeśli NFZ poniosło straty z tego tytułu, będą rozwiązane kontrakty i rozpisany nowy konkurs na obsadzenie nowych etatów. Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/ 

• Zbawienne probiotyki

Zdrowe zęby to niespełnione marzenie większości populacji a próchnica jest problemem medycznym i estetycznym. Ta najbardziej rozpowszechniona choroba jamy ustnej współczesnego społeczeństwa dotyka aż 96% Polaków.

Okazuje się, że w walce z próchnicą w przyszłości pomocne mogą okazać się szczepionki. Naukowcy stale pracują nad wynalezieniem szczepionki w paście do zębów, płynie do płukania jamy ustnej czy też kropli do nosa, które podawane dzieciom między 1-3 rokiem życia uchroniłaby je przed próchnicą na całe życie.

Staranna higiena jamy ustnej, fluoryzacja to znane wszystkim metody zapobiegania powstawaniu próchnicy. Pojawiła się jednak szansa, że niektóre szczepy bakterii będzie można zwalczać probiotykami. Japońscy naukowcy w czasopiśmie „Journal of Periodontology” opisują wyniki badań potwierdzających, iż spożywanie jogurtów probiotycznych zmniejsza podatność na choroby dziąseł, a przyjmowanie kapsułek Inlactic zawierających 5 szczepów bakterii kwasu mlekowego wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Jest więc nadzieja, że przyjmowanie probiotyku ze specjalnie wyselekcjonowanymi szczepami bakterii zdecydowanie zmniejszy liczbę kolonii Streptococcus mutans, odpowiedzialnych za próchnicę.

Źródło: http://www.biomedical.pl/ 

• Bezzębie można odbudować w jeden dzień

To bardzo dobra wiadomość dla osób z bezzębiem całkowitym, bowiem za sprawą nowoczesnych implantów stomatologicznych stan taki można odwrócić podczas jednej wizyty tudzież w ciągu jednego dnia.

Stomatolodzy stosują najczęściej implanty NanoTite™, amerykańskiej firmy Biomet 3i – wykonane z tytanu, które wszczepia się do kości w szczęce pacjenta okazują się bardzo dobre i możliwe jest ich wykorzystanie bezpośrednio po ekstrakcji zęba.

Osoby z całkowitym bezzębiem mają teraz szansę na szybką odbudowę zębów z wykorzystaniem implantów NanoTite™ – system DIEM umożliwia osadzenie protezy na implantach w ciągu jednego dnia, a z kolei system LOCATOR polega na osadzeniu protezy na specjalnej belce protetycznej wykonanej z tytanu przy wykorzystaniu gumowych zatrzasków.

Źródło: http://www.biomedical.pl/ 


• Chore dziąsła – chore serce?

Wielokrotnie udowodniono, że choroby zębów i dziąseł wpływają na choroby serca. Badania na Uniwersytecie w Kilonii potwierdziły, że osoby równocześnie chore na serce i paradontozę mają nietypową i charakterystyczną wersję genu na chromosomie 9 – potwierdza to przypuszczenie, że patogeny osób z problemami w obrębie jamie ustnej dostają się do krwiobiegu i w efekcie ich złego oddziaływania na blaszkę miażdżycową przyczyniają się do powstawania zatorów. W tym wypadku najważniejsza okazuje się profilaktyka redukująca problemy z paradontozą.

Źródło: http://www.dentonet.pl  


• NFZ po raz kolejny padł ofiarą oszusta

Zostały postawione zarzuty lekarzowi stomatologii o wyłudzenie kwoty 138tys. zł refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia za 2052 fikcyjne zabiegi.

Cała afera odbyła się w województwie małopolskim, gdzie w niewielkiej miejscowości Limanowa swoje niecne plany wcielał w życie ceniony dotychczas stomatolog. Okazało się, że lekarz przez ponad 6 lat przedstawiał NFZ sfałszowane rachunki za zabiegi, które nigdy nie zostały wykonane.
 
W mieście nastąpiła istna zmowa milczenia, gdyż ponad 500 osób przesłuchanych przez policję nie puściła przysłowiowej pary z ust. Oskarżony przyznał się do winy, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: http://www.mp.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X