SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Tradycyjne leki ziołowe mogą wspomóc leczenie raka jamy ustnej
16 września 2020 --- Drukuj

Tradycyjne leki ziołowe mogą wspomóc leczenie raka jamy ustnej – konkretnie raka płaskonabłonkowego, najczęstszego nowotworu jamy ustnej. Do takiego wniosku doszli badacze z uniwersytetów w Tajwanie i w Chinach. Co ciekawe – tradycyjne leki ziołowe mogą być skuteczne nie tylko jako środki wspomagające konwencjonalne leczenie onkologiczne w stomatologii, ale również – stosowane samodzielnie.

Naukowcy odkryli, że tradycyjne roślinne leki są zdolne do modulowania przekazywania sygnałów na ścieżkach komunikacji na poziomie komórkowym i molekularnym. Sygnały te są odpowiedzialne za rozwój złośliwości nowotworu i za przeżywanie zmutowanych komórek. Ponadto leki ziołowe zapewniają lepszą kontrolę złośliwości raka płaskonabłonkowego jamy ustnej i klinicznych powikłań, które pojawiają się po leczeniu tego nowotworu metodami konwencjonalnymi; przykładowo – niepożądanym następstwem radioterapii może być kserostomia i zapalenie śluzówki jamy ustnej.

Rak płaskonablonkowy – najczęściej spotykany nowotwór jamy ustnej

Odkrycie to daje nadzieję na opracowanie nowych strategii terapeutycznych lub udoskonalenie już istniejących w obszarze wyjątkowo wymagającym nowych rozwiązań – rak płaskonabłonkowy jest bowiem najczęściej występującym nowotworem jamy ustnej. Może lokalizować się w jamie ustnej, ale też w obszarach do niej przyległych: części ustnej gardła, nosogardzieli, krtani i śliniankach.

Na rozwój tego nowotworu silny wpływ mają czynniki środowiskowe i nawyki, m.in. palenie, spożywanie alkoholu, infekcja wirusowa, niezrównoważony metabolizm. Rokowania dla tej choroby nie są najlepsze, gdyż 5-letnia przeżywalność po leczeniu jest niska (ok. 32-53%) – pomimo postępów w technologii chirurgicznej i rozwoju leczenia uzupełniającego. Powodem dużej liczby niepowodzeń w leczeniu są nie tylko przerzuty do węzłów chłonnych, ale również wzrost opornych na leki komórek raka płaskonabłonkowego, które pojawiają się w odpowiedzi na zastosowane konwencjonalne leczenie onkologiczne.

Ziołowe strategie naturalnej walki z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej

Badacze wskazali na ważny aspekt: tradycyjne leki ziołowe mogą wpływać na komórki raka płaskonabłonkowego na dwóch poziomach – komórkowym i molekularnym. W ten sposób uruchamiają ogromny potencjał organizmu do walki z rakiem – wiele różnych, całkowicie naturalnych procesów, które służą niszczeniu zmutowanych komórek i/ lub hamowaniu rozwoju guzów.

  • Poziom komórkowy – ziołowe leki mogą działać bezpośrednio – poprzez regulowanie przeżycia i namnażania się komórek nowotworowych – oraz pośrednio – zwiększając wrażliwość komórek nowotworowych na stosowane leczenie. Ponadto zawarte w roślinach związki aktywne, jak np. kurkumina z ostryżu, tryptolid z Tripterygium wilfordii (rośliny zwanej winoroślą księcia piorunów) czy kukurbitacyny z dyniowatych, mogą wpływać na cząsteczki regulujące cykl komórkowy i w ten sposób doprowadzić do zatrzymania następujących bez przerwy podziałów komórek nowotworowych i do uruchomienia apoptozy (programowanej śmierci) komórek raka płaskonabłonkowego w jamie ustnej.
  • Poziom molekularny – leki roślinne mogą bezpośrednio wpływać na przekazywanie sygnałów na szlakach prowadzących do apoptozy i w ten sposób wpływać na zahamowanie wzrostu guzów. Cząstki roślinne mogą również modulować aktywność mitochondriów w komórkach nowotworowych przez regulację przebiegu zachodzących w tych organellach reakcji metabolicznych koniecznych do przeżycia komórek raka. Mogą też ograniczać ruchliwość komórek nowotworowych przez interakcje z metaloproteinazami. Mogą wreszcie ograniczać angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, które miałyby poprawić ukrwienie guza.

Roślinne leki mogą więc wydatnie poszerzyć arsenał środków, które posłużą walce z jednym z najgroźniejszych wrogów zdrowia jamy ustnej. Potrzebne są jednak dalsze badania, dzięki którym dowiemy się kiedy i w jaki sposób można wspomóc konwencjonalne leczenie onkologiczne raka płaskonabłonkowego preparatami roślinnymi.

Źródło: https://www.mdpi.com/2218-273X/10/9/1321/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X