Metaloproteinazy macierzy pozakomórkowej odkryto w 1962 roku. To enzymy proteolityczne, a więc rozkładające wiązania peptydowe między aminokwasami, przez co powodują zniszczenie peptydów i białek. Obecnie znamy 28 metaloproteinaz, a 23 z nich udało się zaobserwować u człowieka. Enzymy te są zaangażowane w fizjologiczne procesy służące rozwojowi, przebudowie i naprawie zniszczonej macierzy pozakomórkowej. Niestety, odgrywają również kluczową rolę w patologicznych procesach toczących się w macierzy zewnątrzkomórkowej i mogą prowadzić do destrukcji bardzo ważnych dla istnienia i funkcjonowania komórek elementów oraz składników, np. błon biologicznych, białek (w tym elastyny i kolagenu), proteoglikanów i innych elementów, dzięki którym zachowane są jedność i funkcje tkanek oraz struktura tworzących te tkanki komórek.
Metaloproteinazy a macierz pozakomórkowa
Macierz pozakomórkowa to mieszanina wielu różnych składników, które są wytwarzane i wydzielane przez komórki. Znajdują się tam białka, jony, minerały. Składniki o charakterze białkowym stanowiące trzy główne elementy macierzy pozakomórkowej to kolageny, proteoglikany i integryny – specjalne białka wiążące.
Macierz pozakomórkowa jest bardzo ważnym elementem – szczególnie tkanki łącznej – ponieważ jest odpowiedzialna nie tylko za wypełnianie przestrzeni pomiędzy komórkami, ale także za nadawanie tkankom swoistej struktury i spoistości. Dzięki temu zapewnia ona tkankom właściwe im cechy fizyczne.
Macierz pozakomórkowa tkanki łącznej jest też miejscem aktywności metaloproteinaz. W prawidłowych warunkach fizjologicznych enzymy te odpowiadają za niszczenie niepotrzebnych, zużytych elementów białkowych. Tym samym przyczyniają się do zachowania biologicznej równowagi i właściwej aktywności: komórek w tkankach, całych tkanek i w rezultacie – narządów. W stanach patologicznych metaloproteinazy mogą natomiast doprowadzić do zniszczenia struktury tkankowej i komórek tworzących tkanki oraz mogą ułatwić rozprzestrzenianie się nowotworu.
Metaloproteinazy – enzymy o złożonej budowie
Ludzkie metaloproteinazy klasyfikuje się do sześciu podgrup – w zależności od budowy enzymu oraz trawionych substratów:
Wszystkie metaloproteinazy mają wspólną budowę ogólną. Wyróżnia się w nich:
Poza tym metaloproteinazy mają charakterystyczne w obrębie danej podgrupy elementy dodatkowe, np. metaloproteinazy błonowe zaopatrzone są w domenę, dzięki której mogą być utrzymywane w błonie komórkowej.
Aktywność metaloproteinaz jest regulowana przez czynniki o działaniu:
Przypuszczalnie ich aktywacja to wynik reakcji kaskadowej, w którą zaangażowane zostały rozmaite czynniki.
Metaloproteinazy a choroby jamy ustnej
Ponieważ metaloproteinazy są zaangażowane w wiele różnych procesów, coraz częściej mówi się o sieci metaloproteinaz. Jeśli enzymy te działają zgodnie z przypisanym im fizjologicznym planem, to stoją na straży zapewnienia odpowiednich właściwości i biologicznej aktywności macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej oraz komórek tej tkanki i komórek innych tkanek, które z nią sąsiadują. Enzymy te są zaangażowane w:
Kiedy jednak wskutek działania czynników aktywujących dochodzi do pobudzenia aktywności metaloproteinaz, enzymy te w jamie istnej mogą doprowadzić do degradacji tkanek miękkich i twardych:
Trawienie macierzy zewnątrzkomórkowej przez proteinazy może być także przyczyną nieszczelności pomiędzy zębem a wypełnieniem (plombą) i rozwoju próchnicy wtórnej.
Metaloproteinazy a nowotwór jamy ustnej
Metaloproteinazy występują w znacznie większych ilościach w komórkach nowotworowych niż w normalnych – najsilniejszą syntezę zaobserwowano w samym guzie, natomiast słabszą – w podścielisku, czyli w komórkach, na których nowotwór się opiera i z których sieci naczyń krwionośnych korzysta. W przypadku chorób nowotworowych w jamie ustnej, np. w raku jamy ustnej czy w raku języka, uczestniczą w ostatnim etapie kancerogenezy, czyli biorą udział w patologicznym rozkładzie składników macierzy międzykomórkowej i sąsiadujących z nią komórek, a tym samym:
Tworzeniu przerzutów sprzyja fakt, że metaloproteinaz jest znacznie więcej w macierzy pozakomórkowej nowotworu złośliwego niż niezłośliwego[2].
Choć większość metaloproteinaz jest zaangażowana w swoiste wspomaganie rozwoju i rozsiewu nowotworu, istnieją też enzymy tego typu, które pełnią funkcję ochronne przed nowotworem, np. w raku języka większa ilość jednej z metaloproteinaz z grupy kolagenaz zwiększa szansę przeżycia (głównie u kobiet).
Metaloproteinazy a próchnica pierwotna i próchnica wtórna
Bakterie próchnicy niszczą szkliwo poprzez wydzielane przez siebie kwasy, które powodują rozmiękczenie twardej tkanki zęba i jej demineralizację. I na tym kończyłby się atak próchnicowy na szkliwo, gdyby nie to, że spowodowane kwasami bakteryjnymi obniżenie pH środowiska jest sygnałem, który uaktywnia metaloproteinazy. Enzymy te niszczą macierz pozakomórkową w zębinie, co pogłębia próchnicę pierwotną i z czasem skutkuje zapaleniem miazgi. Zapalenie miazgi prowadzi do niszczenia struktury tej tkanki – szczególnie aktywne są tutaj metaloproteinazy oznaczane jako MMP8 i MMP9. Ta pierwsza zaangażowana jest także w niszczenie struktur białkowych w zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych[3].
Metaloproteinazy mogą być również zaangażowane w powstanie próchnicy wtórnej rozwijającej się pod wypełnieniem stomatologicznym[4]. Dzieje się tak, ponieważ enzymy te mogą trawić włókna kolagenowe, które są podstawowym składnikiem macierzy pozakomórkowej i warstwy powstającej na granicy między zębiną a materiałem, z którego wykonana jest plomba dentystyczna. Prawidłowo elementy żywicy stomatologicznej powinny wniknąć pomiędzy włókna kolagenowe znajdujące się w zębinie i utworzyć tzw. warstwę hybrydową, która ułatwia wiązanie wypełnienia z tkankami zęba. Jednak nie wszystkie włókna kolagenowe zostają zaangażowane w tworzenie tej warstwy i mogą przez to ulegać degradacji przez metaloproteinazy. Powoduje to, że włókna kolagenowe odsuwają się od cząstek materiału wypełniającego ubytek i w efekcie siła przylegania do siebie warstw plomby i tkanek zęba jest słabsza. Połączenie na granicy między wypełnieniem a plombą może stać się dodatkowo nieszczelne wskutek tzw. skurczu polimeryzacyjnego (kompozyt dentystyczny kurczy się, kiedy twardnieje). Otwiera to drogę bakteriom, które mogą przedostać się przez nieszczelności do zęba i doprowadzić do rozwoju próchnicy wtórnej[5].
Metaloproteinazy a choroby przyzębia
Metaloproteinazy stanowią wskaźniki toczącego się zapalenia w dziąsłach i przyzębiu (np. metaloproteinaza oznaczana jako MMP8). Są zaangażowane w niszczenie zarówno miękkich, jak i twardych tkanek przyzębia – dotyczy to również stanów zapalnych toczących się w sąsiedztwie implantów (tzw. periimplantitis)[6].
Metaloproteinazy mogą także doprowadzić do zniszczenia kości przyzębia poprzez wydzielanie czynników zapalnych, które zaktywują osteoklasty. W rezultacie w kości zaczną przeważać procesy niszczenia (resorpcja) nad tworzeniem tkanki kostnej.
Podwyższone poziomy metaloproteinaz notowane są u chorych z cukrzycą – dotyczy to przewlekłych odmian tej choroby, ale nie odnosi się do tymczasowej cukrzycy ciążowej[7]. Choroby przewlekłe, np. cukrzyca typu 1 i 2, mogą być zatem źródłem czynników zapalnych, które aktywują metaloproteinazy. Prowadzi to do stopniowego niszczenia zarówno miękkich, jak i twardych tkanek przyzębia.
[1]https://pdfs.semanticscholar.org/9c55/9d158e0d7ad40196bc018a2cc073d6df7fe0.pdf
[2]https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/view/8/8
[3]http://www.ompj.org/files/98aa4a719117a390094d9a7d5e156b87-Varun.pdf
[4]https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/sca.21293
[5]http://www.czytelniamedyczna.pl/6235,metaloproteinazy-i-ich-udzia-w-degradacji-systemlw-wizcych-cz-1.html
[6]https://www.hindawi.com/journals/ijd/2018/7891323/
[7]https://wl.cm.uj.edu.pl/cm/uploads/2018/03/Walig%C3%B3ra-J._streszczenie-pracy-doktorskiej.pdf
Sprawdź się! Darmowy quiz do tekstu: