SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Jedzenie sushi zapobiega próchnicy
2 lutego 2021 --- Drukuj

Stomatolodzy mają dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników sushi. Okazuje się bowiem, że przyprawa wasabi, która dodawana jest do tego tradycyjnego dania kuchni japońskiej, zapobiega rozwojowi próchnicy. To jednak nie wszystkie jej zalety. Zobaczmy dlaczego jeszcze warto wprowadzić do naszej diety dania z dodatkiem wasabi.

Zdrowotne właściwości zielonego chrzanu

Działanie przeciwkrzepliwe, przeciwnowotworowe, przeciwastmatyczne, przeciwbólowe, a nawet przeciwpróchnicze – nie ulega wątpliwości, że przyprawa wasabi czyni wiele dobrego dla naszego zdrowia. Nazywana bywa także chrzanem zielonym lub chrzanem japońskim, gdyż jej uprawy w większości znajdują się na terenie Japonii, ale także w Chinach i Tajwanie. Wasabi zaliczamy do tej samej grupy roślin co kapustę, kalafior czy brokuł. W porównaniu z tymi warzywami, uprawa zielonego chrzanu jest jednak znacznie bardziej czasochłonna i kosztowna, przez co należy on do najdroższych przypraw świata.

sushi z wasabi

Wiele osób uważa, że starty korzeń wasabi obfituje w walory odżywcze, które nie tylko są pomocne w leczeniu wielu chorób, ale opóźniają także procesy starzenia organizmu. Zielony chrzan uznawany jest również jako naturalny antybiotyk, ochraniający przed bakteriami i pasożytami. Z tego względu często znajdziemy go w daniach złożonych z surowego mięsa ryb. Warto jednak zachować czujność, gdyż to, co w wielu daniach określane jest jako wasabi, w rzeczywistości jest zwykłym chrzanem z dodatkiem substancji koloryzującej na zielono.

Wasabi w walce z próchnicą

Japońskie badania, których wyniki przedstawiono kilka lat temu na międzynarodowym kongresie chemicznym wskazują na to, że zielony chrzan może być także sprzymierzeńcem w walce z próchnicą. Zawarte w nim substancje hamują bowiem wzrost bakterii Streptococcus mutans. Są to bakterie niszczące szkliwo zębów, które po przedostaniu się do głębszych warstw zęba wytwarzają silne kwasy, powodujące powstawanie ubytków próchniczych. Odkryte właściwości zielonego chrzanu sprawiają, że coraz częściej możemy spotkać go w składzie przeciwpróchniczych past do zębów.

Jeśli lubimy dania z ostrymi przyprawami, warto wybierać te, w których dodatkiem jest wasabi. Oprócz wyjątkowego smaku, podarujemy sobie szansę na rzadsze wizyty u stomatologa.

Czytaj więcej o: chrzan | sushi | wasabi | zielony chrzan |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X