SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Domowa plomba dentystyczna
1 lutego 2021 --- Drukuj

Do wypadnięcia plomby nieraz nie potrzeba wiele. Wystarczy jeden gryz czegoś twardego, aby nasz ubytek w zębie został pozbawiony wypełnienia. Co zrobić, gdy taka sytuacja spotka nas na zagranicznych wakacjach lub w czasie, kiedy nie ma szans na szybką wizytę u dentysty? Warto wówczas wiedzieć, że istnieje coś takiego jak tymczasowa plomba dentystyczna, którą można założyć samodzielnie.

Wypadnięcie plomby – dlaczego trzeba działać szybko?

Wypadnięcie plomby to sytuacja, która powinna skłonić nas do jak najszybszego wybrania się do stomatologa, celem założenia nowego wypełnienia. Dlaczego? Po pierwsze, narażenie miazgi zęba na kontakt z pożywieniem czy powietrzem często powoduje dolegliwości bólowe. Dokuczają one zwłaszcza podczas spożywania zimnych lub gorących napojów. Po drugie – każdy dzień zwlekania z wizytą u dentysty naraża otwartego zęba na kontakt z bakteriami, a te, przedostając się do organizmu mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Ostatni powód związany jest z tym, że gdy dojdzie już do zainfekowania miazgi zęba, trzeba liczyć się z koniecznością podjęcia niemiłego i kosztownego leczenia kanałowego.

Różne sytuacje utrudniają jednak szybką wizytę u stomatologa. Zamiast czekać, warto zastosować rozwiązania tymczasowe, które dostępne są w każdej aptece. Mowa o domowej plombie dentystycznej, która stanowi pewnego rodzaju tymczasowy opatrunek dla zęba. Zawarty w niej tlenek cynku wykazuje działanie bakteriobójcze, a siarczan wapnia sprawia, że plomba pod wpływem śliny ulega stwardnieniu.

Jak używać tymczasowej plomby dentystycznej?

Domową plombę dentystyczną należy założyć jak najszybciej po wypadnięciu dotychczasowej plomby. Wcześniej warto dokładnie umyć ząb pastą lub użyć płynu do płukania ust. Następnie odpowiednią ilość zakupionego preparatu należy wycisnąć na dołączoną szpatułkę i przy jej wykorzystaniu umieścić go w miejscu ubytku. Lekkie zagryzienie zębów powinno pomóc w tym, aby plomba dopasowała się do zgryzu. Ostatnim krokiem jest przepłukanie jamy ustnej ciepłą wodą i odczekanie około 15 minut, w ciągu których tymczasowa plomba dentystyczna ulegnie całkowitemu stężeniu.

Choć w wielu sytuacjach tymczasowa plomba dentystyczna może okazać się przydatna, nie sprawdzi się w przypadku samoistnego bólu zęba, czyli bólu niewynikającego z gryzienia czy drażnienia przez dotyk.

W preparat tymczasowego wypełnienia można zaopatrzyć się w aptece a nawet drogerii. Tymczasowe materiały do wypełnień dostępne są często w miejscowościach turystycznych jako remedium na spokój sumienia niejednej osoby, która podróżuje i nie chce aby jego ząb świecił pustką w czasie wycieczki lub urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • Aparatem na zęby, zdjęcia nie zrobisz.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X