SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Śmiech w gabinecie
17 czerwca 2014 --- Drukuj

Nie ma lepszego i przyjemniejszego sposobu na pozbycie się napięcia nerwowego, jakie wywołuje strach przed dentystą lub dentofobia, niż porządna dawka śmiechu. Śmiech rozluźnia napięte nerwy i atmosferę, odpręża, likwiduje lub łagodzi stres, powoduje, że stajemy się przyjaźniej nastawieni do otoczenia i topi lody formalne pomiędzy ludźmi. Terapia śmiechem ma udokumentowaną skuteczność – pod warunkiem, że będzie to śmiech: autentycznie szczery, a nie tylko rozbawienie. Pozytywne działanie śmiechu na ciało i nastrój wypływa z intensywnych ruchów przepony, które działają jak rozluźniający masaż, oraz z silnego dotlenienia organizmu i pobudzenia krążenia krwi. Dotleniony mózg wydziela więcej endorfin – tzw. hormonów szczęścia. Wykazano też, że śmiech pobudza pracę układu odpornościowego.

Śmiechoterapia może być wykorzystywana w samej lecznicy lub poza nią do walki ze strachem, jaki budzi w nas perspektywa spotkania ze stomatologiem. Jej formy mogą być różne:

  • Spotkanie przed wizytą u dentysty z kimś wesołym, kto zazwyczaj wprawia nas w dobry nastrój. Ewentualnie umówienie się na to spotkanie po wizycie – perspektywa czekającej nas dawki wesołości to też dobry sposób na stres.
  • Obejrzenie dobrej komedii przed udaniem się na leczenie – film można obejrzeć jeszcze w domu albo już w przychodni stomatologicznej: w poczekalni lub podczas zabiegu (o ile dentysta ma w gabinecie sprzęt video). Do niektórych gabinetów można przynieść własną płytę z filmem, który chce się obejrzeć.
  • Wybranie dentysty, który potrafi rozbawić i pobudzić do śmiechu. Jeśli reszta personelu gabinetu wywołuje podobne reakcje u pacjenta, efekt terapeutyczny jest jeszcze lepszy.

Komentarzy: 1

Dodano 20.11.2015

Potwierdzam cudowny wpływ śmiechu na nasz organizm. Od ponad dwóch lat systematycznie się śmieję, prowadzę sesje jogi śmiechu. Odczuwam efekty na sobie. Wiele osób, które doświadczają śmiechu również odczuwają te cudowne efekty podnoszenia radosnego nastroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X