SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Skuteczność czyszczenia jamy ustnej irygatorem wodnym – badania
21 września 2021 --- Drukuj

Nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie umożliwi nam dokładnego doczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. To zadanie dla nici dentystycznej albo irygatora wodnego. Właśnie na nim skupiły się niedawno przeprowadzone badania. Dowiedzmy się, jak oceniono jego skuteczność.

Irygator do zębów – co to takiego?

Irygator do zębów to urządzenie złożone z kilku części: bazy, pojemnika na wodę, rękojeści i końcówki. Przez końcówkę wypuszczany jest strumień wody pod ciśnieniem, który kierowany na przestrzenie międzyzębowe, skutecznie usuwa stamtąd resztki jedzenia, bakterie i płytkę nazębną.

Dzięki różnym trybom pracy, irygator do zębów z powodzeniem sprawdzi się nawet w przypadku osób o wrażliwych dziąsłach lub zębach. Może używać go każdy, komu zależy na dokładnym doczyszczeniu zakamarków zębowych, a dzięki temu – na ograniczeniu ryzyka próchnicy. Stomatolodzy zalecają używanie irygatora wodnego zwłaszcza osobom, które borykają się z zapaleniem dziąseł lub paradontozą, a także posiadającym implanty, korony, mosty czy aparaty ortodontyczne.

Badania nad skutecznością irygatora wodnego

W jakiej mierze irygator wodny jest w stanie poprawić stan dziąseł i zredukować ilość nalotu nazębnego? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie było celem badania przeprowadzonego przez firmę Water Pik. Do eksperymentu zaproszono 70 dorosłych osób. Grupę badawczą stanowili uczestnicy, którym zalecono stosowanie oscylacyjnej szczoteczki elektrycznej i irygatora wodnego. Osoby z grupy kontrolnej miały z kolei używać jedynie oscylacyjnej szczoteczki elektrycznej. W obydwu grupach dokonano oceny stanu dziąseł i ilości nalotu nazębnego.

Okazało się, że po 4 tygodniach eksperymentu uczestnicy z grupy badawczej mieli o 36% mniejszy stan zapalny dziąseł niż osoby z grupy kontrolnej. O 33% zmniejszyła się u nich także ilość nalotu nazębnego. Pozwala to na stwierdzenie, że irygator wodny znacznie uskutecznia higienę zębów. Firma Waterpik twierdzi też, że irygator jest ponad 50% skuteczniejszy w ograniczaniu zapalenia dziąseł, w porównaniu do nici dentystycznej.

Czyszczenie zębów przy użyciu irygatora wodnego zajmuje około 2 minut. To czas, który zdecydowanie warto poświęcić, aby cieszyć się zdrowymi zębami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X