Ślina pełni bardzo ważną rolę w zapobieganiu próchnicy. Oprócz działania antybakteryjnego, dostarcza także składników niezbędnych do odbudowy szkliwa. Okazuje się jednak, że na podstawie ślinie można określić także ryzyko próchnicy. Poznajmy szczegóły eksperymentu, jaki przeprowadzili w tym zakresie naukowcy.
Ciekawego badania podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Griffitha w Australii. W badaniu wzięto pod uwagę takie czynniki jak intensywność produkcji śliny oraz liczbę zawartych w niej chorobotwórczych bakterii i drożdżaków. Czynniki te zestawiono ze stopniem zaawansowania próchnicy, aby ocenić w jakiej mierze wpływają na ryzyko rozwoju próchnicy.
Do badania zaproszono łącznie 408 dzieci w wieku od 5 do 17 lat, jednak do ostatniego etapu badawczego zgłosiło się jedynie 208 dzieci i to one zostały uznane za uczestników badania. Zadanie dzieci polegało na zgłaszaniu się na spotkania, organizowane co jakiś czas w latach 2015-2017. Podczas każdej takiej wizyty dzieci poddawano rutynowej kontroli, w ramach której dokonywano pomiaru przepływu śliny, odczynu śliny oraz zawartych w niej patogennych bakterii. Korzystając ze wskaźników International Caries Detection and Assessment System, oceniano także postęp próchnicy zębów.
Z badania wynikło, że zmniejszone wydzielanie śliny i większa liczba patogennych bakterii zawartych w ślinie może być zapowiedzią powstania ubytków próchniczych. Stwierdzono, że intensywna produkcja śliny jest w stanie zwiększyć ochronę zębów przed zaawansowaną próchnicą nawet o 58%. Z kolei u dzieci, w ślinie których stwierdzono wysoki poziom bakterii Streptococcus mutans, próchnica rozwijała się stosunkowo szybko. Ryzyko jej rozwoju oceniono jako wyższe nawet o 121%.
Wiedza na temat składu śliny i intensywności jej wydzielania może posłużyć do określenia ryzyka próchnicy i opracowania indywidualnego programu prewencyjnego. Program tego typu mógłby zakładać zwiększenie częstotliwości wizyt kontrolnych, ale także wprowadzenie lub wyeliminowanie niektórych produktów spożywczych z diety czy też opanowanie metod radzenia sobie ze stresem, który w dużej mierze wpływa na intensywność wydzielania śliny.