SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Ścieranie zębów a status społeczno-ekonomiczny – badania zależności
30 listopada 2021 --- Drukuj

Zapewne wiele osób zgodziłoby się ze stwierdzeniem, że status społeczno-ekonomiczny powiązany jest z poziomem dbałości o uzębienie. Okazuje się, że powiązany jest też ze ścieraniem zębów. Poznajmy szczegóły tej zależności, której niedawno przyjrzeli się naukowcy.

Ścieranie zębów – czy to coś złego?

Ścieranie zębów to proces naturalny. Obliczono, że zęby ścierają się średnio o 0,3 milimetra w ciągu każdej dekady życia. Krótkie zęby nie tylko stanowią defekt estetyczny, ale sprzyjają też szybszemu powstawaniu zmarszczek, a nawet są przyczyną zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, które objawiają się np. sztywnością karku czy bólami głowy.

Zdarza się, że u niektórych osób ścieranie zębów postępuje wyjątkowo szybko. Początkowo patologiczne ścieranie daje się we znaki przede wszystkim poprzez nadwrażliwość zębów na gorące, zimne, słodkie lub kwaśne pokarmy i napoje. Wzrasta też napięcie mięśni żuchwy i zmienia się stan wizualny uzębienia – guzki kłów ulegają spłaszczeniu, a na brzegu siecznym górnych jedynek pojawia się szare zabarwienie. Na dalszym etapie dochodzą zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego i zwiększa się ryzyko kruszenia brzegu siecznego jedynek.

Ścieranie zębów w różnych grupach społecznych

Naukowcy z Griffith University i National Dental Research połączyli siły, aby wspólnie przeanalizować dokumentację, z której możliwe było określenie zależności pomiędzy statusem społeczno-ekonomicznym, a postępem ścierania zębów. Łącznie wzięto pod lupę dane dotyczące 64 000 osób z 30 krajów, w tym zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Okazało się, że dzieci wychowujące się w zamożnych rodzinach w większym stopniu narażone są na szybsze starcie zębów, niż dzieci z uboższych rodzin. Naukowcy tłumaczą to dietą bogatą w cukry, która ma wysoki potencjał erozyjny. Z kolei wśród dorosłych, największą podatność na szybkie ścieranie zębów mają osoby o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Prawdopodobnie wynika to ze stresu, schorzeń takich jak cukrzyca czy refluks żołądkowy, złej diety, a także utrudnionego dostępu do opieki stomatologicznej z racji nienajlepszej sytuacji materialnej.

Z problemem ścierania zębów walczy stomatologia anti-aging, oferując zabiegi wydłużające zęby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci korzystający z usług w ramach NFZ o 9% częściej deklarują, że boją się dentysty.
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
  • Dzieci śmieją się około 400 razy dziennie. Dorośli ... tylko 15.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X