SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Ryzykowne przetaczanie krwi od osób z chorobami przyzębia
14 lipca 2021 --- Drukuj

Transfuzja krwi niejednokrotnie ratuje życie. Mało kto jednak uświadamia sobie, że niesie też za sobą ryzyko poważnych chorób. Mogą one zostać wywołane bakteriami bytującymi w krwi dawców, którzy wzmagają się z chorobami przyzębia. Poznajmy szczegóły badań w tym zakresie.

Niewystarczające testy przesiewowe krwi

Każdego roku na świecie przetaczanych jest ponad 120 milionów jednostek krwi. Choć w celu zapewnienia bezpieczeństwa krew dawców poddawana jest badaniom przesiewowym z użyciem systemu BacT/Alert, system ten może być niewystarczający do wykrycia bakterii bytujących w krwi osób z chorobami przyzębia. Tymczasem bakterie te stanowią duże zagrożenie dla życia i zdrowia biorców. Mogą prowadzić m.in. do takich poważnych chorób jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego, ropnie czy posocznica.

Badania nad bakteriami w przetaczanej krwi

Duńscy naukowcy zbadali, że we krwi pochodzącej od pacjentów cierpiących na choroby przyzębia znajduje się 6,4 razy więcej bakterii w porównaniu do krwi pochodzącej od osób mających zdrowe dziąsła. Dane te najlepiej obrazują ryzyko związane z transfuzją krwi, której dawcą jest pacjent periodontologiczny.

Wielu dawców może być jednak zupełnie nieświadomych swojej choroby przyzębia. Badania przeprowadzone w 2019 roku w Niemczech wykazały, że aż 75% ze 148 ogólnie zdrowych dawców krwi cierpiało na choroby przyzębia. Co więcej, około 15% z nich borykało się z zaawansowaną paradontozą, a zatem w ich krwi z pewnością znajdowała się duża liczba bakterii.

Podobne badanie przeprowadzono w Danii. Jego uczestnikami było 60 dawców krwi w wieku powyżej 50 lat. U prawie połowy badanych stwierdzono chorobę przyzębia. Z kolei badanie przesiewowe ujawniło aktywny wzrost bakterii aż u 62% uczestników badania z problemami periodontologicznymi i tylko u 13% uczestników mających zdrowe dziąsła.

W powyższym badaniu system BacT/Alert nie zdołał wykryć absolutnie żadnych bakterii, co potwierdza jego niedoskonałość i wskazuje na konieczność dopracowania metod badania krwi dawców. Uzyskane wyniki badań wskazują także jak duża jest skala problemów periodontologicznych, które stanowią przecież zagrożenie zdrowotne również dla samych dawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X