Jeśli odczuwamy ból w okolicach zęba, a na dziąśle pojawiają się tkliwe, kuliste nabrzmienia wypełnione treścią, określane potocznie jako „gulki”, to znak, że mamy do czynienia z ropnym zapaleniem tkanek. Schorzeń tych nie wolno lekceważyć – nie tylko dlatego, że dają nieprzyjemne objawy miejscowe i ogólnoustrojowe, ale przede wszystkim z uwagi na to, że nieleczone wywołują coraz poważniejsze skutki, mogą być niebezpieczne i dawać reperkusje w postaci zakażeń odogniskowych. Zapalenia ropne w jamie ustnej to najczęściej konsekwencje stanów chorobowych toczących się w tkankach okołowierzchołkowych. Tkanki te znajdują się przy otworze w wierzchołku korzenia zęba, czyli miejscu, w którym nerwy i naczynia krwionośne z kości wnikają do kanału korzenia zęba. Z tego powodu obszar okołowierzchołkowy zęba może stanowić wrota do rozprzestrzenienia się bakterii z ropnia na cały organizm.
Ropnie mogą tworzyć się w wyniku:
W zależności od zaawansowania zapalenia ostrego oraz lokalizacji ropy wyróżniane są:
Niezależne od stopnia zaawansowania choroby, leczy się ją z wykorzystaniem antybiotyków, stosując aseptyczne leczenie kanałowe lub leczenie chirurgiczne.
W przewlekłym ropnym zapaleniu okolic okołowierzchołkowych dochodzi do szeregu zmian w tkankach, które prowadzą do ich uszkodzenia i wytworzenia przetoki. W miejscu, gdzie toczy się zapalenie, powstają ciałka ropne złożone z dużej ilości granulocytów obojętnochłonnych. Kiedy ciałka te ulegają rozpadowi, uwolnione z nich enzymy rozkładają okoliczne, objęte martwicą tkanki i powodują powstanie wysięku ropnego, który szuka ujścia i znajduje go dzięki przetoce.
Przetoki mogą być:
Jeśli z przetoki wydobywa się treść ropna lub krwista, nazywa się ją czynną; z kolei przetoka bierna uaktywnia się raz na jakiś czas.
Zdarza się, że w stanie przewlekłym dochodzi do zaostrzenia objawów choroby – kiedy przetoka ulegnie zapchaniu. Bardzo szybko wtedy pojawiają się ból i przesadna wręcz tkliwość zęba i okolicznych tkanek. Wskazana jest wówczas szybka konsultacja z dentystą, który oprócz leczenia kanałowego zaordynuje też antybiotyki
Leczenie przewlekłych zapaleń ropnych opera się na zabiegach endodontycznych i chirurgicznych lub na kombinacji tych metod z uwzględnieniem zabiegów odtwarzających zniszczone tkanki.