Do najczęstszych urazów mechanicznych zębów możemy zaliczyć m.in.
• Upadek (podczas jazdy rowerem, wchodząc lub schodząc ze schodów etc.)
• Uderzenie (pięścią, łokciem, twardym przedmiotem etc.)
• Kontuzja sportowa
• Wypadek komunikacyjny
Najczęściej urazy zębów występują u dzieci i młodzieży, lecz także zdarzają się osobom dorosłym. Rozgraniczając występujące urazy zębów według płci częściej przytrafiają się one chłopcom tudzież mężczyznom aniżeli dziewczynkom/kobietom.
Złamanie korony
- w obrębie szkliwa
- w obrębie szkliwa i zębiny
- w obrębie miazgi
Złamanie korony zęba w obrębie szkliwa jest jednym z łagodniejszych urazów, gdyż wymaga ono przeważnie wygładzenia ostrych brzegów zniszczonego szkliwa i miejscowego zastosowania związków fluoru (reminalizacja preparatami fluorkowymi). Z kolei uraz ten występujący w obrębie zębiny powinien być jak najszybciej pokryty twardniejącym wodorotlenkiem wapniowym Ca(OH)₂, który zabezpiecza się kompozytem podczas rekonstrukcji zęba (miazga nie jest widoczna).
W przypadku, kiedy w wyniku urazu miazga jest widoczna zalecane jest leczenie kanałowe lub częściowe usunięcie miazgi (osoby dorosłe). U dzieci zwykle stosuje się Mineral Trioxide Aggregate, którym „przykrywana” jest odsłonięta miazga lub tak jak w przypadku urazów zębiny Ca(OH)₂.
Złamanie korzenia
Złamanie korzenia zęba dzieli się na pionowe, skośne i poprzeczne.
Pionowe złamanie korzenia to uraz występujący stosunkowo rzadko, który dotyczy w głównej mierze zębów leczonych endodontyczne. Niestety w takich przypadkach jedynym wyjściem jest usunięcie zęba. Skośne złamanie jak nietrudno się domyślić zwykle obejmuje zarówno korzeń jak i koronę zęba i najczęściej tak jak i przy złamaniu pionowym ząb taki kwalifikuje się do usunięcia.
Ostatnie złamanie korzenia – poprzeczne (środkowa i/lub wierzchołkowa część) z reguły rokuje dobrze, a ząb można uratować poprzez uruchomienie go na okres czasu ok. 4 miesięcy, aczkolwiek przez kolejny rok czasu należy systematycznie nadzorować stan zęba (stan miazgi) a w przypadku wystąpienia martwicy miazgi przeprowadzić leczenie kanałowe.
Zwichnięcie zęba (częściowe i całkowite)
Zwichnięcia zębów w przeważającej części występują w przypadku zębów przednich. Dzielimy je na:
- wstrząs zęba
- podwichnięcie
- zwichnięcie boczne
- wtłoczenie
- wysunięcie
- wybicie (zwichnięcie całkowite)
Postępowanie w w/w przypadkach jest zróżnicowane i z reguły lekarz stomatolog ustala czy niezbędne będzie leczenie zachowawcze (kontrola miazgi uszkodzonego zęba), ortodontyczne umiejscowienie zęba czy też stabilizacja zęba (zastosowanie szyny).
Barańska-Gachowska M., Postek-Stefańska L., Adamczyk-Lemieszewska B.: Pourazowe uszkodzenia zębów w materiale Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Śl. AM. Czas. Stomatol. 1991
Michał Jegier, Aneta Smalc, Anna Jegier: Wybrane Zagadnienia Stomatologiczne w Medycynie Sportowej rozdział XVI (Medycyna Sportowa)
http://www.czytelniamedyczna.pl
Miesięcznik Czasopismo Stomatologiczne Tom LVIII styczeń 2005 r.
http://www.colgate.pl
Miesięcznik Twój Przegląd Stomatologiczny październik 2008 r.
Komentarzy: 5
Wczoraj dostałem z głowy w górna lewa jedynke. Zeby wygladaja tak samo, ale caly czas czuje sie tak jak bylby mleczakiem i zaczynal powoli sie ruszac aby w koncu wypasc. Czy mam wybrac sie do dentysty czy jest on po prostu nadwyrezony i po kilku dniach wroci do poprzedniego stanu?
ząb nalezy poddac kontroli u stomatologa.
jak najszybciej idz do stomatologa zeby załozył szyne!!!! i wszystko bedzie ok:)
That is understandable that cash makes people independent. But how to act when someone doesn’t have money? The one way only is to receive the personal loans and term loan.
Witam. Ja właśnie dziś byłam u dentysty po uderzeniu (duży ból jedynki oraz uczucie ruszania) Dentystki zrobiła zdjęcie powiedziała ze ząb jest Ok ale i tak trzeba go leczyć kanałowo, ponieważ dwa nerwy są uszkodzone. Czy to jest normalne leczenie przy takim urazie?