SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Radiografia cyfrowa
3 kwietnia 2009 --- Drukuj

Radiografia cyfrowa jest coraz częściej stosowana do otrzymywania zdjęć rentgenowskich.

RTG zębów

Do radiologii stomatologicznej została ona wprowadzona zdecydowanie wcześniej niż do radiologii ogólnolekarskiej. Współczesna stomatologia wyposażona jest w urządzenia najwyższej jakości, dzięki którym możliwa jest analiza dogłębna jamy ustnej, co zapewnia lepsze i skuteczniejsze, a także trwalsze leczenie. Wszystkie urządzenie posiadają część, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie, element rejestrujący to promieniowanie, a także część pozwalająca na prezentację oraz archiwizację wykonanych danym urządzeniem zdjęć rentgenowskich. Jedne z najlepszych współczesnych urządzeń do radiografii cyfrowej posiadają czujnik, cieńszy od swoich poprzedników, który ma grubość tylko cztery milimetry, a jeszcze większą rozdzielczość do około dwadzieścia sześć pl/mm. Daje to możliwość otrzymania praktycznie natychmiastowego obrazu rentgenowskiego zęba.

Nie jest tutaj konieczna jakakolwiek obróbka chemiczna. W ciągu kilku sekund otrzymuje się obraz o bardzo wysokiej jakości, znacznie wyższej niż przy zastosowaniu tradycyjnego radiogramu. Nowoczesne radiogramy posiadają oprogramowanie w zależności od wybranego modelu urządzenia. Daje ono możliwość archiwizowania otrzymywanych obrazów i przesyłania ich na dysk twardy komputera, jak również wprowadzanie danych pacjenta, katalogowanie ich, wprowadzanie opisów, pomiar długości, powiększenia, pomniejszenia, regulację kontrastu, kolory, przełączania góra-dół bądź inną obróbkę otrzymywanych obrazów, w zależności od klasy urządzenia, z którego się korzysta.  Jednocześnie oprogramowania te mają możliwość współpracy z cyfrowym aparatem do zdjęć pantomograficznych, z cyfrową wideokamerą zewnątrzustną, a także ze skanerem. Tworzy się w ten sposób pełen system archiwizacji obrazów rentgenów stomatologicznych. Radiogramy te mają możliwość redukcji promieniowania o około osiemdziesiąt do dziewięćdziesiąt procent. Cyfrowa radiologia jest techniką zdecydowanie szybszą, wygodniejszą, jak również tańszą niż tradycyjny system zdjęć z kliszy. Niestety sprzęt do takiej radiologii jest droższy niż sam aparat rentgenowski. Trzeba założyć, że tradycyjny sprzęt rentgenowski, przy którym cena jednego zdjęcia z kliszy wynosi około jeden do pięciu złotych, zwróci się po około pięciu tysiącach zdjęć. Faktem jest, że przy radiologii cyfrowej możliwe jest wykonanie znacznie większej ilości zdjęć jednym urządzeniem niż metodą tradycyjną, biorąc pod uwagę zużycie sprzętu poprzez jego eksploatację. Z kolei w przypadku nowoczesnej radiologii cyfrowej gabinety, które inwestują w taki sprzęt dostają dotacje z kasy chorych, z Ministerstwa Zdrowia, a więc koszta zainwestowane na sprzęt mogą się zwrócić zdecydowanie szybciej niż pierwotnie się to zakłada.Radiografia cyfrowa umożliwia również wykonywanie zdjęć na kliszach. Konieczne jest do tego tylko zdobycie wywoływarki bądź też stosowanie klisz samowywołujących. Oferowane do nabycia są wywoływarki z podgrzewaniem bądź bez podgrzewania. Są to urządzenia proste i łatwe w obsłudze. Są one z rodzaju półautomatycznych. Ich aktualna jakość pozwala na otrzymywanie dokładnych i czytelnych zdjęć w dość krótkim czasie, co jest niezwykle istotne dla właściwej diagnozy i późniejszego leczenia.

Obecnie najciekawszym i najnowszym osiągnięciem diagnostyki radiologicznej są zdjęcia 3D. Czytaj tu.

Komentarzy: 1

Dodano 31.05.2011

cyt:”.Radiografia cyfrowa umożliwia również wykonywanie zdjęć na kliszach. Konieczne jest do tego tylko zdobycie wywoływarki bądź też stosowanie klisz samowywołujących.” to jakaś kompletna bzdura pisana przez ignoranta na zasadzie – kopiuj , wklej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X