SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Przyzębie potrzebuje odpowiedniego obciążenia okluzyjnego
9 kwietnia 2021 --- Drukuj

Okluzja (zwarcie) to prawidłowe wzajemne ułożenie zębów znajdujących się w szczęce górnej i zębów w żuchwie. Od właściwej okluzji zależy zdrowie całego narządu żucia, gdyż przy prawidłowym zwarciu powstają siły, które służą dobrej kondycji przyzębia. Siły te nie mogą być jednak ani zbyt duże, ani zbyt małe.

Okluzja a zdrowie przyzębia

Siły okluzyjne, jakie powstają podczas zwierania szczęk, wywierają korzystny wpływ na będący częścią przyzębia cały aparat zawieszeniowy każdego zęba. Istotne jest tu zarówno istnienie sił okluzyjnych, jak i ich wielkość. Wpływ prawidłowego obciążenia okluzyjnego na zdrowie przyzębia jest tak ważny, że kiedy po utracie zęba bądź jego usunięciu nie wypełnia się luki uzupełnieniem protetycznym, tkanki przyzębia i wyrostek zębodołowy zaczynają zanikać. Zjawisko to nazywa się atrofią.

Przy prawidłowej okluzji powstają siły o wartościach, które nie doprowadzają do uszkodzenia tkanek przyzębia i aparatu zawieszeniowego zębów. Inaczej jest w sytuacji, gdy w jamie ustnej istnieje wada zgryzu bądź rozwinął się bruksizm. Wówczas tkanki narządu żucia ulegają niejednokrotnie dużym obciążeniom i przeciążeniom okluzyjnym. Nadmierne obciążenie okluzyjne może – podobnie jak brak obciążenia – doprowadzić do zniszczenia tkanek przyzębia i aparatu zawieszeniowego zęba.

Jeśli w dziąsłach toczy się dodatkowo stan zapalny, przyspiesza on niszczenie przyzębia wywołane nadmiernym obciążeniem okluzyjnym.

Badanie okluzji podczas każdej wizyty u dentysty

Prawidłowość zwarcia i obciążeń okluzyjnych działających na przyzębie można sprawdzić podczas każdej wizyty kontrolnej u stomatologa. Ponieważ w przypadku zaburzeń okluzji lepiej zapobiegać im niż je leczyć, warto stosować się do wskazówek, które dentysta przekazuje po zakończeniu badania.

Pamiętajmy: obciążenie okluzyjne i jest bardzo korzystne dla zdrowia przyzębia, ale tylko wtedy, kiedy zwarcie jest prawidłowe, a siły powstające podczas zaciskania szczęk mają odpowiednią wartość. Zbyt duże lub zbyt małe obciążenie okluzyjne zawsze będzie niekorzystnie wpływać na zdrowie przyzębia.

Źródła:
http://www.protetstomatol.pl/Biomechaniczne-warunki-okluzyjne-narzadu-zucia-w-warunkach-normy-fizjologicznej-i,100298,0,2.html
http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/213/Zagro%C5%BCenia%20i%20problemy%20cywilizacyjne%20XXI%20w.%20%E2%80%93%20przegl%C4%85d%20i%20badania.pdf#page=62

Czytaj więcej o: narząd żucia | okluzja | przyzębie | Wady zgryzu |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X