SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
4
Przyjmowanie fluoru w ciąży
9 stycznia 2009 --- Drukuj

Zastosowanie fluoru, jako czynnika zapobiegającego próchnicy ma korzenie w odległych czasach. Jak wiemy, w 1942 roku, amerykański stomatolog – Dean podkreślał znaczenie przyjmowania fluoru.Fluor pomaga w prewencji próchnicy zębów, kiedy jest przyjmowany w fazie powstawania mineralnej struktury szkliwa.

Pasta z fluorem w ciąży?

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła potrzebę uzupełniania fluoru podczas ciąży, począwszy od czwartego miesiąca czyli od kiedy w płodzie zaczyna się tworzyć zarodek zębów, aby były one mocne i zdrowe, zarówno mleczne zęby jak i zęby stałe dziecka. Ponadto, jeśli mama przyjęła właściwą ilość fluoru w okresie ciąży, na początek zalecane jest niepodawanie noworodkom integratorów na bazie fluoru do szóstego miesiąca.

Fluor w postaci tabletek można przyjmować od okresu ciąży do 6 lat. W ten sposób ,można zmniejszyć próchnicę o 80%. Przyjmowanie fluoru powinna być rozpoczęte w czwartym miesiącu ciąży, kiedy to zaczyna się w embrionalnym zębie powstawanie szkliwa i zębiny. Z tego powodu skuteczność fluoru jest maksymalna podczas formowania szkieletu i zębów, a zmniejsza się w dorosłym wieku.Tabletki są dostępne w dozach od 0.25 o 1 miligramie. Powinny być spożyte w następujący sposób: podczas ciąży i karmienia, 1 mg na dzień matce od odstawienia od piersi dalej powinno się przyjmować 0,05 mg fluoru na dzień na każdy kilogram ciężaru ciała.  Ginekolodzy zaczynają zalecać  profilaktykę fluorem aż do końca ciąży przyjmując tabletki wieczorem, po wyczyszczeniu zębów, trzymając ją w ustach i pozwalając na rozpuszczenie się, przez co uzyskuje się lepsze rezultaty. Przerwy w przyjmowaniu powodują zmniejszenie dobroczynnego oddziaływania fluoru. 

Czytaj więcej o: ciąża | fluor |

Komentarzy: 4

blank
Dodano 21.11.2009

Fluor to trucizna gorsza od ołowiu. Szczególnie dla kobiet w ciazy poczytajcie o tym Google nie gryzie :'(

blank
Dodano 18.06.2010

Fluor jest szkodliwy dla zdrowia zarówno matki jak i dziecka …

blank
Dodano 30.01.2014

Przyjmowalam flur gdy karmilam pierwsza,potem druga corke i zabki sa im super,najstarsza ma teraz 8 lat, a teraz znowu przyjmuje fluor ,bo karmie trzecia 😉 POLECAM Biore tzw.fluonatril od 1mg

blank
Dodano 14.03.2014

Fluor to masakra. Masakra z bardzo negatywnym wpływem na zdrowie – słyszeliście jak wpływa on przy ciąży? Rady mam bardzo proste – wymiana pasty na ajone. U mnie co ciekawe zęby bez fluoru trzymają się znacznie lepiej niż w momencie, kiedy faktycznie fluor stosowaliśmy 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci korzystający z usług w ramach NFZ o 9% częściej deklarują, że boją się dentysty.
  • Aparatem na zęby, zdjęcia nie zrobisz.
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X