SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
10
Przodożuchwie morfologiczne -progenia
13 sierpnia 2009 --- Drukuj

Przodożuchwie morfologiczne – progenia, jest wrodzoną wadą kostną zgryzu. Charakterystyczny dla niej jest doprzedni przerost żuchwy i wydłużenie trzonu, co możemy zaobserwować, jako nadmierne wysunięcie brody do przodu – patrząc na osobę z profilu.

Progenia – przodożuchwie

Przy dużej progenii pojawia się szpara pomiędzy szczęką górną, a nadmiernie wysuniętą do przodu żuchwą, co z kolei prowadzi do deformacji twarzy, gdyż w takim przypadku jej rysy są zaburzone, trudności z gryzieniem pokarmów, a nawet z wady wymowy.

Progenia jest wadą uwarunkowaną genetycznie, aczkolwiek wcześnie wykryta jest możliwa do wyleczenia tzw. bezinwazyjnego. Niemniej jednak problem ten jest zauważany dopiero wtedy, gdy wada jest już widoczna, a proces rozrostu kości zakończony. Wówczas zachowawcze leczenie ortodontyczne nie jest skuteczne, a osoba borykająca się z progenią kwalifikuje się już tylko do zabiegu operacyjnego.

Leczenie:

Operacje progenii poprzedza leczenie ortodontyczne, które maksymalnie może trwać nawet przez okres dwóch lat, w którym lekarz ortodonta ustawia zęby w taki sposób, aby było możliwe prawidłowe złożenie zgryzu podczas wykonywanego zabiegu.

Leczenie chirurgiczne jest jedyną i skuteczną metodą uwolnienia pacjenta od progenii, jednak, aby doszło do zabiegu nierzadko potrzeba ustaleń aż trzech specjalistów: ortodonty, chirurga i protetyka, którzy wybierają i decydują o najodpowiedniejszej metodzie leczenia. W zależności od wady operacje wykonuje się nie tylko na kościach żuchwy, ale również na górnej szczęce, która dosyć często nie jest całkowicie rozwinięta. W wielkim skrócie można powiedzieć, że cały zabieg polega na skróceniu trzonu żuchwy i odpowiednim dopasowaniu względem szczęki.

Wyróżniamy kilka podstawowych typów chirurgicznego leczenia progenii:

• metoda Obwegesera-Dal Ponta (obustronne rozszczepienie gałęzi i trzonu żuchwy)
• metoda pionowego (wzdłużnego), obustronnego przecięcia gałęzi żuchwy
• genioplastyka

Po wykonanej operacji pacjent pozostaje w szpitalu mniej więcej przez tydzień czasu. Wtenczas podawane są silne środki przeciwbólowe, a opuchlizna sukcesywnie się zmniejsza. Jedynym i poważnym dyskomfortem jest „zadrutowana buzia”, co uniemożliwia żucie tudzież gryzienie stałych pokarmów. Druty ściągane są z reguły po miesiącu czasu, aczkolwiek bywa i tak, że okres ten może przedłużyć się nawet do 60 dni. Efekty widoczne są natychmiast, lecz optymalnym okresem jest rok czasu.

Komentarzy: 10

blank
Dodano 25.02.2010

Jestem mamą 3-letniego chłopca z progenią, jesteśmy tuz przed założeniem aparatu i maski Delaire’a, chciałabym nawiązać kontakt z innmi rodzicami, których dzieci miały podobny problem.

blank
Dodano 02.03.2010

Mam 16lat i mam progenię , jestem w trakcie przygotowań do operacji , wydrązyli mi 8semki , podcieli wiązadełko pod językiem i za pół roku bede miała aparat a pozniej operacja , bardzo sie boje zadrutowania zębów i opuchlizny , jesli ktos mial juz taka operacje prosze o kontakt 🙂

blank
Dodano 29.04.2010

Jestem już 5 lat po zabiegu i cieszę się że to wszystko jest już za mną. 🙂 Aczkolwiek po takiej operacji miałam zrobioną drugą z pozbyciem się płytek tytanowych

blank
Dodano 03.05.2010

mileno jestem w Twoim wieku i też mnie to czeka. Chętnie bym się z Tobą skontaktowała, ale nie podałaś namiarów 🙂

blank
Dodano 24.11.2010

żal mi was;D

blank
Dodano 27.11.2010

hej , mam 17 lat i jestem w trakcie przygotowań do opracji żuchwy , mam aparat od 4 miesięcy i czeekam cierpliwie na operacj , nie moge już się jej doczekać , to moj n gg 4026991 prosze o kontakt 🙂

blank
Dodano 03.02.2011

Jestem matką prawie 5 letniego chłopca. Leczymy przodożuchwie maską od kilku miesięcy. Jest szalona poprawa. Już ząbki górne lekko zachodza za dolne.:D

blank
Dodano 29.03.2012

:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(

blank
Dodano 21.07.2012

Nie ma czego być zal mamy ręce ,nogi i głowe na swoim miejscu a wada jest do wyleczenia.

blank
Dodano 10.07.2016

Żal mojego straconego czasu i pieniędzy na leczenie ortognatyczne. Z progenii, przeszłam w coś na miarę retrogenii wg analizy cefalo, i rychła możliwość utraty zębów (pi-oko czterech siekaczy iplus), które zostały wypchane poza kość wyrostka zębodołowego, i się wypychają z cienkiego biotypu dziąseł. Tych ostatnich spraw dowiedziałam się po operacji, bo ortodoncja robiła swoje bez wczesnych reakcji na zmianę tkanek, czy chęci diagnostyki wpływu leczenia ortodontycznego na kość. Nadbudowa utraconych tkanek jest praktycznie niemożliwa, takie mam doświadczenie w naszym kraju. Każdy zabieg powodował uszczerbek większy niż zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
  • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X