SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Przezorny... wypoczywa lepiej
15 czerwca 2010 --- Drukuj

Wyjazd na urlop: walizka spakowana, dom ubezpieczony, dokumenty i legitymacje ubezpieczeniowe uaktualnione. W zasadzie wszystko powinno być pod kontrolą, nawet zaufana osoba do podlewania kwiatków jest już umówiona. Telefony do biura podróży, do ubezpieczyciela oraz lekarza domowego pieczołowicie wpisane do notatnika i w komórkę (tak na wszelki wypadek). Teraz wystarczy staropolskim zwyczajem usiąść na chwilę przed podróżą i w zasadzie można jechać. Czy rzeczywiście?

Przezorny… wypoczywa lepiej

Planowanie urlopu zaczynamy często zaraz po powrocie z poprzedniego. W końcu to najbardziej wyczekiwany czas w roku, siła napędowa do tego, by znaleźć w sobie dość energii do pracy przez następne miesiące. Myślimy o wielu rzeczach – organizujemy wyjazd w najdrobniejszych szczegółach, przygotowujemy się, np. u kosmetyczki, fryzjera, uzupełniamy braki w apteczce. Niestety w grafiku przygotowań urlopowych bardzo rzadko umieszczamy wizytę u stomatologa. A dotkliwy ból zęba może zmienić wymarzone wakacje w prawdziwy koszmar.
„Rzeczywiście, ból zęba w czasie wakacji, zwłaszcza za granicą, może być prawdziwą udręką. Nie jest jednak tak, że pojawia się niespodziewanie. Jeśli zaniedbamy kontrole stomatologiczne, taka niespodzianka może się zdarzyć. A czasem znajdujemy się przecież w miejscu, w którym trudno liczyć na znalezienie odpowiedniego stomatologa. Do naszego centrum dzwoniła kiedyś pacjentka z bólem, przebywająca na urlopie w Tybecie. Próbowaliśmy jej pomóc w znalezieniu odpowiedniego gabinetu, jednak warunki sanitarne w tych, które udało się zlokalizować, pozostawiały wiele do życzenia. Ostatecznie skonsultowaliśmy z nią zawartość apteczki i jakoś udało jej się przetrwać przez kolejny tydzień. Jednak – kiedy prosto z lotniska – przyjechała do naszego centrum, nie opowiadała o egzotycznym urlopie w dalekim kraju, tylko o przyziemnym bólu, który zniweczył większość jej planów turystycznych.” – opowiada Agnieszka Szygenda, właścicielka poznańskiego centrum stomatologii Orident.
Aby uniknąć takich przygód, wystarczy regularnie kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa. Bo nawet leczenie poważnych problemów stomatologicznych można zaplanować tak, by podczas wakacji nie spotkały nas żadne niemiłe niespodzianki. „Tak naprawdę na zdrowie jamy ustnej mają wpływ takie elementy, jak: dieta, codzienna higiena, regularne kontrole u lekarza oraz higienizacja zębów, czyli usuwanie kamienia i osadu. Jeśli zadbamy o wszystkie, ryzyko wystąpienia wakacyjnych, przykrych niespodzianek spada niemal do zera.” – tłumaczy właścicielka Orident. Co ważne zabezpieczenie się przed niespodziewanym bólem zębów nie oznacza od razu konieczności wyleczenia wszystkich dolegliwości, choć oczywiście taka sytuacja byłaby najlepszym rozwiązaniem. Czasem wystarczy po prostu przezorność.

Wizyty last minute

„Nawet jeśli podczas przygotowań do urlopu zapomnimy odwiedzić stomatologa, możemy nadrobić to niedopatrzenie nawet na dwa dni przed planowanym wyjazdem. Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają w krótkim czasie ocenić stan jamy ustnej i zabezpieczyć niepokojące zmiany, na przykład poprzez założenie lekarstwa. Nie jest to sytuacja idealna, ale na czas urlopu powinna uchronić przed nagłym atakiem bólu.” – wyjaśnia lekarz stomatolog Agnieszka Szygenda.
Kontrola stanu jamy ustnej przed wyjazdem to nie tylko najlepsza recepta na zapewnienie sobie spokojnego wypoczynku, ale także sposób na uniknięcie wielu kłopotów: konieczności znalezienia lekarza, w miejscu, w którym przebywamy, oraz nieprzewidzianych kosztów, które mogą przekraczać te, które ponosimy u swojego lekarza. Nie mamy też gwarancji jakości leczenia – to w zasadzie pomoc doraźna, czasem niestety wiążąca się z przykrymi konsekwencjami. Na przykład jeśli lekarz, do którego zgłosimy się z bólem, nie dysponuje odpowiednim sprzętem, czasami po prostu musi usunąć bolący ząb, podczas gdy nasz stomatolog mógłby go uratować. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i umówić się na profilaktyczną wizytę kontrolną przynajmniej kilka tygodni przed urlopem.

Diagnostyka przed urlopem

„W Orident duży nacisk kładziemy na diagnostykę. Dzięki dofinansowaniu z UE udało nam się stworzyć bardzo nowoczesny gabinet diagnostyczny dysponujący światowej klasy sprzętem, m.in. tomografem komputerowym Morita Veraviewepocs 3D.” – opowiada Agnieszka Szygenda. Właścicielka Orident podkreśla, że dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu postawienie diagnozy jest bardziej precyzyjne, szybkie, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Bo urządzenia w gabinecie diagnostycznym Orident pozwalają na wykonywanie zdjęć w technologii cyfrowej, dzięki czemu są bardziej czytelne niż tradycyjne, ich wywołanie jest mniej czasochłonne, a badanie bardzo bezpieczne dla pacjentów (tomograf ten emituje dawkę promieniowania pięć razy niższą niż tomografy szpitalne). Być może warto więc zaufać nowoczesnej diagnostyce – przecież czasami wystarczy tylko zdjęcie – jeśli lekarz oceni, że w trakcie urlopu nic niepokojącego nie powinno się wydarzyć, możemy jechać spokojnie.
Niektórzy mówią, że jedną z przyczyn nieudanego urlopu jest zła pogoda. Jednak nawet najpiękniejsza aura wydaje się koszmarem, kiedy dokucza nam ból zęba. Warto więc jeszcze przed wyjazdem zadbać o wakacyjny, pogodny, uśmiech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X