O przetoce zębowej słyszymy najczęściej przy okazji zabiegu ekstrakcji ósemki. To bolesne i groźne schorzenie może jednak zaatakować nas całkiem niespodziewanie. Dowiedzmy się, co dokładnie określa się pod pojęciem przetoki zębowej i jakie objawy na nią wskazują.
Przetoka zębowa to skrótowe określenie stosowane w sytuacji, gdy dojdzie do otwarcia połączenia ustno-zatokowego. Jest to kanał pomiędzy jamą ustną, a nosową. Otwarcie zwykle jest powikłaniem po zabiegu ekstrakcji zęba górnego trzonowego lub przedtrzonowego lub po jego leczeniu kanałowym. Równie dobrze może być jednak następstwem zaawansowanej próchnicy, urazu mechanicznego albo choroby dziąseł. Bezpośrednią przyczyną przetoki zębowej jest zazwyczaj zapalenie ropne tkanek okołowierzchołkowych zębów.
Otwarcie przetoki zębowej to przypadłość zależna głównie od anatomicznego ukształtowania kości czaszki. Wierzchołki korzeni zębowych u niektórych pacjentów oddzielone są od zatoki szczękowej jedynie śluzówką lub cienką tkanką kostną. Otwarciu przetoki sprzyjają także torbiele obecne w okolicy usuwanego zęba.
Przetoka zębowa w początkowej fazie może objawiać się jedynie okresowymi dolegliwościami bólowymi, które często bagatelizujemy. Z czasem jednak ból staje się coraz bardziej przenikliwy i oporny na tabletki przeciwbólowe. Pojawia się zwłaszcza w odpowiedzi na dotyk i zimną oraz gorącą temperaturę pokarmów i napojów.
Dolegliwościom bólowym często towarzyszy ropny lub ropno-krwawy wysięk. Z nim związany jest także nieprzyjemny zapach w ustach. Treść ropna gromadzi się na dziąśle powodując jego zgrubienie (tzw. krostę). Możemy mieć wrażenie, jakby pod zębem znajdowała się poduszka. W przypadku przetoki zewnętrznej, treść ropna uchodzi w kierunku brody lub policzka. Objawem przetoki zębowej jest także to, że płyny, które spożywamy, przedostają się do nosa.
Przetoka zębowa wymaga jak najpilniejszej konsultacji ze stomatologiem. Jeśli dojdzie do zapalenia zatok, konieczna będzie także pomoc laryngologiczna. Nie wolno bagatelizować tego schorzenia, gdyż grozi ono m.in. takimi poważnymi powikłaniami jak zapalenie opon mózgowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej albo ropień mózgu.